Vojtěch Rada, Měkká aréna, Galerie Františka Drtikola Příbram,2020

V prvním patře otevíráme nový stálý výstavní prostor galerie Měkkou arénu – hernu/sochu na virtuální realitu v současném umění. Autorem je sochař, architekt a digitální designér Vojtěch Rada. Uvnitř Měkké arény bude VR zařízení s nabídkou českých i zahraničních děl ve virtuální realitě. Budeme jediná galerijní instituce v Čechách, která zapojuje virtuální realitu do dlouhodobého programu.

 

Souběžně s Měkkou arénou otevřeme výstavu obrazů Daniela Vlčka – The Next song a Josefa Bolfa Spannnugsbogen doplněnou krátkým příběhem o vzniku virtuální reality.

 

Vyškrabávané obrazy obou autorů se totiž staly inspirací pro vznik uměleckých děl ve virtuální realitě. Bolfovy temné obrazy z prostředí interiérů i exteriérů pražských sídlišť i jeho site specific malba v Galerii Na shledanou (2010–2011) posloužily jako základ pro virtuální realitu Spannungsbogen, na které se Bolf spolu s Vojtěchem Radou podílel v roce 2015–2016 a 2019. Spannungsbogen je jediným českým dílem na mezinárodní výzkumné platformě věnované vizuálnímu umění ve virtuální realitě Radiance. Vibrující obrazy Daniela Vlčka a jeho nástěnné malby z Galerie Na shledanou podnítily vznik virtuální reality The Next Song (2015), pohyblivého a pulzujícího černobílého interiéru s tunelem do světa za oponou. 

 

Mimořádná výstava o propojování tradičních forem výtvarného umění s digitálním prostředím současných technologií.

 

Díla ve virtuální realitě vznikala od roku 2015–2019 ve spolupráci s Galerií Na shledanou. Na realizaci Měkké arény Vojtěcha Rady získala Galerie Františka Drtikola Příbram grant od Státního fondu kultury ve výši 40 000 Kč.

 

Kurátor výstavy: Jan Freiberg