RE:CENT Centrum pro studium a popularizaci středověké vizuální kultury
RE:CENT (Celým názvem: RE:CENT Centrum pro studium a popularizaci středověké vizuální kultury) vznikl v roce 2012 při Semináři dějin umění na Masarykově univerzitě v Brně jako Centrum raně středověkých studií, aby vdechl život studiu předmoderních dějin, přinesl do něho kreativitu a podpořil skutečnou spolupráci napříč obory. Tento cíl naplnil a postupně se proměnil v živoucí prostor pro zprostředkování dialogu mezi vědci, studenty a veřejností.
V tuto chvíli, kdy RE:CENT pokračuje v hledání nových cest ke studiu kultur předmoderního světa, jejich moderní recepce a pozdější reinterpretace, chceme zároveň zdůraznit, že se z našeho centra stalo také místo pro kreativitu a uměleckou tvorbu. RE:CENT se stal platformou, ve které se setkávají grafičtí designéři, ilustrátoři, filmaři, popularizátoři vědy, novináři i mediální specialisté. Tento tým vytváří časopisy, knihy, filmy, podcasty, umělecká díla i obsah pro sociální sítě.
RE:CENT pořádá konference, workshopy, terénní exkurze a cyklus veřejných přednášek (StředověC JinaX) s cílem bourat hranice mezi akademickým světem a veřejností. Snažíme se vytvářet díla, která inspirují nejen kvalitním obsahem, ale i jedinečným designem.
V dialogu s veřejností chceme v RE:CENTu sdílet silné příběhy a nabízet nové pohledy na současné společenské a kulturní otázky skrze obrazy, umění a historii. Věříme, že kritické porozumění minulosti nám v dnešním politickém a společenském kontextu může pomoci lépe pochopit příčiny marginalizace – ať už jednotlivců nebo celých komunit. Minulost vnímáme jako oblast, kde je možné hledat odpovědi na palčivé problémy současnosti. Chceme ukázat, jak silné, krásné a emocionálně nabité může být dědictví předmoderních vizuálních kultur i pro dnešní svět.
Od roku 2014 vydává RE:CENT mezinárodně recenzovaný časopis Convivium: Exchanges and Interactions in Premodern Cultures, který je otevřeným fórem pro špičkový uměleckohistorický výzkum z celého světa. Časopis vychází v tištěné i digitální podobě a díky úzké spolupráci s umělci a grafickými designéry patří mezi esteticky nejvýraznější časopisy v oblasti dějin umění. Od roku 2024 vydáváme také český časopis re:vize, který nabízí eseje, rozhovory a kratší zamyšlení určená široké veřejnosti. Věnuje se propojení vědy, historie a aktuálních společenských témat.
Convivium, re:vize a knižní edice připravované týmem RE:CENTu tvoří prostor určený ke sdílení znalostí a vášně pro (nejen) středověké umění s lidmi po celém světě.