foto: Dana Kinclová

Pondělí 29. 4. v 19:30 ukončíme výstavu Mountains Shop.
Autorka výstavy Lea Petříková přijede představit svoje další práce. Projekce s přednáškou začne v 19:40.

 

Lea Petříková absolvovala v Centru audiovizuálních studií na FAMU, také absolvovala ateliér supermédií na VŠUP v Praze a od roku 2017 je v doktorském programu na FAMU. Účastnila se řady festivalů a výstav. V roce 2015 byla finalistkou ESSL ART AWARD, v roce 2016 jí byla udělena Cena poroty na festivalu Madatac v Madridu; v roce 2016 získala Hlavní cenu festivalu Zlatý voči. Za sebou má několik samostatných výstav. Své filmy prezentovala na světových festivalech, např. Athens Digital Arts Festival, 2016, Madatac 07, 2016 a 08, 2017 nebo Alchemy Film & Moving Image Festival ve Skotsku, 2017. Spolupracovala na divadelních a dokumentárních projektech, zabývá se rovněž teoretickým výzkumem.

 

Mountains Shop / Lea Petříková – 4. 4. – 29. 4. 2019

 

“Mountains Shop nabízí navždy ztracené části nás samých. Mountains Shop nabízí to nejlepší, co už nelze. Vrátit čas. Rozhodnout se. Naplnit se. Vytěžit se. Mountains Shop svým zákazníkům přináší zpět to neobyčejné, co bylo zapomenuto. Mountains Shop vede dialog. Mezilidský. Mezihorský. Kdo jsou zákazníci? A kdo prodejci? Lidstvo, příroda, stromy, lesy, zvěř. Svěř se. Zemědělství, průmysl. Mysl. Hrady, zámky, těžba. Meze. Rozhledny. Dohled. Přehled. Co je zboží? Role se obrací. Role se navrací. Mountains Shop, nejstarší obchod vůbec, znesnadní přežití největší lokální komunity – lidstva, a poodkryje něco ze svých zásob. Mountains Shop opens its eyes on 3.4.2019.” (Lea Petříková)

 

Obchod tak trochu naruby. Lea ve své instalaci, která zajímavým způsobem přímo reflektuje specifické dispozice a pozapomenuté funkce prostoru galerie Monomach, vytváří jakousi paralelní realitu. Trefnou a zároveň naléhavou analogii lidské společnosti, založenou na spotřebě a vlastní invazivní proměně sebe sama a svého okolního prostředí. Hlavní slovo a aktivní roli zde však zastává sama příroda, hory, kopce. A to ve zvláštní, těžko představitelné době – než do její tváře nezvratitelně zasáhl člověk. Jakou by si asi zvolila vizáž, kdyby měla možnost? Povrch, texturu, geologické složení? Jaké charakteristické doplňky? Vybrala by si hora přítomnost člověka? Lein “Mountains Shop” by jí v tomto případě mohl být při výběru nápomocen. Stejně tak jako všem zúčastněným při hledání a nalézání udržitelné a smysluplné rovnováhy. Mountains Shop nabízí možnosti “nevýběru” přírody. Vzájemný obchod je doposud nevyvážený, neexistuje žádná předem stanovená cena a kupec je spíše zlodějem nežli obchodníkem.

 

Výstava Lei Petříkové otevírá první letošní tematický blok s názvem “Hůř než my? Neudržitelnost blahobytu”, který se bude zabývat v současnosti velmi aktuální, rozsáhlou a hodně řešenou problematikou neudržitelnosti blahobytu a nadbytku, s tím úzce propojenou globální politikou a promítnutím tohoto širokého tématu do materiálních i obsahových přístupů ve výtvarném umění. Bude se tedy jednat o téma dalece přesahující uměleckou oblast. Na výstavách tak budou participovat umělci, kteří různými osobitými obsahovými způsoby a praktickými přístupy reflektují tyto otázky včetně otázek rovnocennosti, udržitelných životních stylů a dalších alternativ.

 

Kurátorky: Dana Kinclová, Pavla Maslejová