Výstavu Žandy Gebauera jsme původně plánovali na srpen 2021, když jsme v naší galerii připravovali výstavu k 80. narozeninám jeho otce Kurta Gebauera. Žanda zároveň v prosinci 2020 oslavil své padesátiny a napadlo nás udělat dvojitou výstavu dvojitých kulatin otce se svým prvorozeným synem. Tvorba Žandy Gebauera je však natolik unikátní a svébytná, navíc se velmi liší jak formou, tak oborem, že jsme se rozhodli uspořádat mu samostatnou výstavu.

 

Žanda rád zůstává spíše inkognito, nikde se toho o něm moc nedočtete a je raději, když se o jeho práci méně mluví a divák umělcova světelná díla vstřebává přímo, na živo. Prozradíme tedy pouze to, že podobnou výstavy jste u nás v galerii ještě neviděli. Nebude se jednat o sochy ani o obrazy, ale o světelné a jiné objekty nejrůznější tvarů a materiálů. Rozzáří tak naši galerii v období zimního slunovratu a nejtemnější části roku.

 

Žanda Gebauer (*1970, Praha) v 80. letech studoval v Hořicích uměleckořemeslné zpracování kamene a kamenickou a sochařskou SPŠ. Nakonec se v 90. letech věnoval studiu památkové péče na SÚPP. Jeho výtvory naleznete na mnoha místech nejen v České republice, ale i např. ve francouzském Chamonix. Světelné objekty a designové prvky interiéru se nachází mj. v pražském klubu Futurum, v divadle Minor, v restauraci u Jagušky na Palmovce nebo v divadle Alfa Plzeň. Asi nejznámější design interiéru se světelnými objekty nalezneme v restauraci Lehká Hlava v Praze 1 na Boršově, který se v průběhu let proměňuje.