Studenti a studentky ITF společně tematizovali, rozkládali a aktualizovali zobrazování největších fotografických klišé. Jako jedno z nejpozoruhodnějších je zaujalo fotografování západu slunce. Výstava je oslavou svobody fotografického vyjadřování.

  

Západ slunce je nežádoucí přísada fotografie. Stejně jako éčka v jídle. Jak fotografovat západ slunce se ve škole neučí. Západ slunce je vizuální sirotek, ukřivďované a do kouta posílané téma fotografie a přitom jeden z nejfotografovanějších každodenních motivů. Navíc motiv velmi demokratický, alespoň po část roku se dá fotografovat na všech částech zeměkoule, někdy i denně.

  

Nápad fotografovat západ slunce vznikl v diskusích na semináři Intermediální tvorby. Bavili jsme se o tom, co je ve fotografii klišé, konvence, proč je něco onálepkováno jako chyba. Hledali jsme příklady, co není špatné, ale je tak všudypřítomné, že už to nevnímáme, nehodnotíme, podobně jako banální zástavba v ulicích, kterými se pohybujeme po většinu dne, bezzážitkové pivo ze supermarketu nebo font Times New Roman. Proč nezvednout nějakou konvenci, nesnažit se ji aktualizovat, odvést stranou a učinit zajímavým výchozím bodem pro vlastní práci?

  

vystavující: Stanislav Bříza, Dan Poláček, Ondřej Durzak, Jana Kolářová, Krzysztof Kowalski, Daniel Laurinc, Johana Němečková, Jana Šturdíková, Lukáš Tofan

kurátor: Tomáš Pospěch