Zdeněk Prokop, Malé modré kostky, 1992, stříkaný akvarel na papíře, 91x66 cm

“Spekulativní kombinace tvarů, barev a rytmů mne lákají méně než možnosti iluzí, dojmů a abstrakcí. Ty mne podněcují k fantazijní hře s nimi.”

 

Výstava Prostory plochy představuje výběr prací malíře Zdeňka Prokopa, jehož obrazy lze zařadit ke geometrické konstruktivní abstrakci, ačkoli jak sám autor dodává, že matematická deskripce v nich nepřevažuje. Stále aktivně tvořící výtvarník se narodil roku 1934 v Užhorodě a v druhé polovině 50. let vystudoval Akademii výtvarných umění v ateliérech M. Holého, A. Pelce a V. Sychry. Zabýval se užitou grafikou, výtvarnou typografií a fotografií, restaurováním a rekonstrukcí nástěnných maleb. Zdeněk Prokop je jedním z prvních výtvarníků, kteří v Českoslovenku v širokém rozsahu a užití aplikovali techniku nanášení barevných vrstev na plátno či papír stříkací pistolí. Na výstavě jsou vystaveny jak jeho starší práce na papíře z počátku devadesátých let, tak i nejnovější obrazy,

  

Dílo Zdeňka Prokopa přitahuje jasností výtvarných myšlenek, čistotou a přesností tvarů, harmonickým koloritem a precizností provedení. Jeho obrazy nejsou výsledkem bezděčného malování, ale vědomého tvárného úsilí. To odpovídá povaze jeho umělecké osobnosti i samotnému tvůrčímu procesu a jeho malířské technice. Prokopovy obrazy nemají jen krásu vnitřní logiky, konstrukce a důmyslnosti, ale i malířskou hodnotu, formální čistotu a ladnost, mluví nejen k rozumu a citu, ale i k našemu oku. Záleží jen na divákovi, kolik uměleckého zaujetí a uspokojeni v nich dokáže objevit.

 

autor textu: Bohumil Mráz