Dvě malířky, které se potkaly na Fakultě výtvarných umění v Brně a žijí ve Zlínském kraji, budou ve vsetínské Galerii Stará radnice vystavovat poprvé, a to ve společné výstavě.

 

Zuzana Pernicová ve své tvorbě odkazuje k tématu člověka jako individuality, poznávání sebe sama, vztahování se k ostatním i překonávání samoty prostřednictvím lidských interakcí. Marie Vránová nachází východiska v cestách krajinou, přírodě a jejích proměnách, přírodních cyklech i lidských zásazích.

 

Pomíjivost nalézají autorky nejen ve vztazích, komunikaci, či gestech Zuzany Pernicové, ale také v zachycení momentu, času, který postupně mění v prach to, co vytvořila ruka člověka či přírody v tvorbě Marie Vránové. Vernisáž výstavy doprovodí host, kterým je autorka hudebních textů, básní i lyrických próz Warana Psavomerecká, známá například z podcastu Hustej psáč, nebo autorského YouTube kanálu Waranasounds.

 

text: Mgr. Veronika Ježíková

 

Marie Vránová (*1981)

Autorka se narodila ve Zlíně, většinu života prožila na jižní Moravě. Studovala malbu II u Martina Mainera na Fakultě výtvarných umění při Vysokém učení technickém a Výtvarnou a vizuální tvorbu na Pedagogické fakultě při Masarykově univerzitě. V letech 2013–2015 byla součástí umělecké dvojice Ateliér KIN, vedla a kurátorovala Galerii KIN jídelna v areálu fungující továrny Koh-i-noor a.s. v Praze, pro kterou vydala Katalog GKJ 2014–2016. V roce 2014 se účastnila mezinárodního sympozia Na hranici – Grenznah v Německu. Od roku 2003 pravidelně vystavuje na skupinových i samostatných výstavách v České republice a roku 2009 se účastnila skupinové výstavy V4. Exhibition v Belgii. Momentálně žije a pracuje ve Zlíně.

 

Zuzana Pernicová (*1987)

Autorka absolvovala Fakultu výtvarných umění v Brně, kde navštěvovala ateliér Papír a Kniha u Jiřího Hynka Kocmana a ateliér malby u Martina Mainera a Luďka Rathouského. Roku 2013 pobývala na stáži na Accademia di Brera v Miláně v ateliéru malby u Italo Bressan a v ateliéru grafiky u Gaetana Bacco. V letech 2015–2020 žila a tvořila v Miláně, kde se roku 2015 stala finalistou Ocenění Carlo Bonatto Minella (Art Prize CBM, 3 edice 2015–2016) a roku 2021 získala společně s Maurizio Pometti Ocenění Premio Morlotti (17 edice).