Rampa Nákladového nádraží Žižkov jako hudební nástroj

Martin JaníčekGívan Belá a hosté

https://www.facebook.com/pages/Martin-Jan%C3%AD%C4%8Dek/262289967189273

——————————————————————————————-

Ajznbony/ terénní nahrávky pražských nádražních zvuků

Miloš Vojtěchovský a kolektiv autorů

Krajina pražských pražců kolem kolejí mezi nádražími Strašnice a Žižkov, Libeň a Bráník, Bubny a Bubeneč, Vysočany a Strašnice, Veleslavín a Vršovice, Dejvice a Hrdlořezy.

Velká Praha čítá dnes nejméně 4 tucty velkých a malých nádraží, překladišť, zastávek a síť desítek kilometrů trati. Železnici zblízka i zdáli zaslechnete v každé pražské čtvrti, jedoucí vlak je spolu se zkouškou sirén, helikoptérou a letadlem nejhlasitějším industriálním hlukem. Po kolejích míří do centra a z centra denně přibližně 100 000 cestujících. Rozsah hudebního rejstříku ČD a.s. a Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) začíná u romanticky klouzavých árií brzd posunovaných vagónů a sahá až po death-metallové virbly lokomotivy na železničním mostě.

Radiologická impro-interpretace jízdních řádů pražského ajznbonu obsahuje koláž složenou z těchto ingrediencí: numerologické zaříkávání prostojů, logistiku roztodivných přestupů a dávno zmeškaných spojů, mizející ozvěny kročejů nočních čekáren a nelibých podchodů, mučivé skřípání brzdících souprav na peronech, klikání kol na výhybkách, klinkání strážního zvonku u závor, šepot a supot parních i hluboké dunění diesl lokomotiv, echo drážních amplionů, povely překladišť a točen, perkuse nárazníků na vlečkách, smyčce a žestě koles skřípajících v kloněných zatáčkách, nory a ponory tunelů, vachtrovskou posunčinou návěstí nádraží Strašnice, largo Negrelliho viaduktu a synkopy semmerinku pod Dívčími hrady.