Stanislav Libenský Award 2014 představí ta nejlepší díla mladých sklářských umělců a designérů z celého světa.

Inspirativní kolekce tvorby nejmladší generace sklářských výtvarníků, finalistů 6. ročníku unikátní soutěže pro studenty vysokých uměleckých škol Stanislav Libenský Award, bude od 19. 9. do 14. 12. k vidění v galerii Art Salon S v Tančícím domě na vltavském nábřeží v centru Prahy.

Tato prestižní mezinárodní akce představuje nejnovější trendy v umění prostřednictvím prací mladých nadějných umělců. Svěží přístup, rozmanitost, mladistvé nadšení a krása použitého materiálu jsou devízami, které jistě zaujmou široké návštěvnické publikum i experty,“ zve odborný garant výstavy Mgr. Milan Hlaveš, Ph.D., vedoucí sbírky skla, keramiky a porcelánu Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Součástí mezinárodní výstavy skla Stanislav Libenský Award tradičně bývá prezentace některého ze stěžejních děl autorské dvojice Stanislav Libenský – Jaroslava Brychtová. Výstavní premiéry se letos dočká plastika Červená hlava II, tvarově pozměněný koncept díla vzešlého z pobytu tvůrců v USA. Pro autory se dílo stalo natolik výjimečným, že se ho rozhodli zařadit mezi své archivní práce a zůstalo tak trvale uloženo v rodinném depozitáři. Návštěvníci mohou tento jedinečný objekt vidět vůbec poprvé.

Předseda poroty Reino Liefkes (UK), vedoucí oddělení keramiky a skla ve Victoria & Albert Museum v Londýně, velmi pozitivně ohodnotil letošní výstavu jako celek: „Co mě překvapilo na první pohled při vstupu do výstavních prostor Stanislav Libenský Award 2014 byla rozmanitost jednotlivých objektů i využitých technik. Nejde pouze o estetickou krásu. Pozornost umělců je výrazně soustředěna také na formy zpracování.“ Se všemi vítěznými objekty jsou spojeny jejich vlastní příběhy, přinášející a prezentující pozorovateli různé emoce a pocity. Co se týče samotných účastníků, jsou patrné rozdíly mezi studenty orientujícími se více na architekturu nebo na sochařství. Výstava je různorodá ve všech ohledech, což jí dodává na osobitosti a atraktivitě.

Na základě hodnocení odborné poroty, která se pečlivě věnovala každému objektu, bylo vybráno trio vítězů. Letošní první místo získala instalace Munchies Michaely Mertlové z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Autorka ve své práci nejen využívá různé techniky zpracování skla, ale přichází i s detailní prezentací svého díla, čímž oslovila mezinárodní porotu. Metafora mezi hravou a zábavnou žvýkačkou a pečlivě opracovaným kovem je zajímavá nejen pro odborné oko. Její objekt působí spolu i zvlášť. Objekty na sebe reagují, ale jsou silné také jednotlivě.

Druhé místo bylo uděleno australské účastnici Saře Hellsing, která se do soutěže přihlásila s dílem Moments Passed. Instalace a dílo všeobecně navozuje vzpomínání a minulost, jejichž využití bylo jedním z vysoce hodnocených prvků. Jde o mimořádně detailní práci, přinášející pocit blízkého kontaktu, zachycení dávného momentu v paměti a návrat do dávných časů. Objekty na první pohled z dálky vypadají jako kamínky, přitom jsou to pečlivě opracovaná sklíčka „téměř jako talismany“, dodává porota.

Třetí místo obsadila Zuzana Kubelková z České republiky a její My Chemical Romance. Plastika je měnícím se dílem, které podle slov předsedy poroty přináší jistou ženskost, přitom je také ztělesněním exaktního a přísného v podobě využití ryze chemického materiálu. Měnící se hmota v plastice může být také chápána jako metafora neustále se měnících a přetvářejících se vztahů. Oceněný objekt působí silně technicky, navzdory tomu zůstává experimentem snažícím se zkrotit přírodu, která si přesto žije svým vlastním životem.

Porota se shodla, že interaktivita se čím dál více stává součástí výstavy i samotných objektů. Přináší nový rozměr v prezentaci, ale také ve vnímání daného objektu návštěvníkem.

Expozici provází tematicky laděný doprovodný program:

Pro žáky prvního a druhého stupně základních škol a pro studenty středních škol jsou připraveny lektorské programy ušité na míru každé z těchto tří věkových skupin. Všechny pracují s jednou základní myšlenou – s křehkostí materiálu, resp. s křehkostí vztahů. Programy zahrnují haptickou zkušenost s materiálem, tvorbu myšlenkové mapy, diskuzi, hledání a utváření vlastního názoru na vystavená díla i výtvarnou aktivitu. I nejmladší žáci vše hravě zvládnou – díky pohádce O skleněném vrchu.

Pro individuální návštěvníky je navržen dialogový list, podrobněji představující vybraná díla a především umělcovu ideu vloženou do objektu.

Mnoho zajímavých informací a cenných postřehů nabídne komentovaná prohlídka pro veřejnost 16. října a 6. listopadu, vždy od 17.30. Výstavou bude provázet odborný garant Mgr. Milan Hlaveš, Ph.D.,

Na 23. října je pro návštěvníky připravena přednáška o historii a současnosti skleněné mozaiky, kterou povede Magdalena Kracík Štorkánová, ak. mal., odbornice na mozaikové umění z Art a craft MOZAIKA.

Příležitost vyslechnout podnětnou přednášku PhDr. Petra Nového, hlavního kurátora a vedoucího oddělení skla v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, na téma Začátky českých sklářských firem a spolupráce s akademicky vzdělanými designéry a výtvarníky se všem zájemcům naskytne v první polovině listopadu.

Předvánoční čas 6. prosince zpříjemní výtvarný workshop pro všechny generace, organizovaný ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy. Návštěvníci si budou moci například vyrobit originální vánoční ozdoby podle vlastních návrhů či zhotovit dárky z průsvitných barevných fólií.

Návštěvníci mezinárodní výstavy skla Stanislav Libenský Award 2014 (19. 9. – 14. 12., galerie Art Salon S v Tančícím domě) si mohou za 300 Kč zakoupit barevný česko-anglický katalog.

.

Více informací o jedinečné světové sklářské výstavě na www.libenskyaward.com