Kurátorky: Tereza Záchová a Veronika Zajačiková

Výstavní projekt A manual of moments poukazuje na fenomén cestování a osobní touhu poznávat nepoznané. Koncept výstavy je inspirován vlastními zkušenostmi kurátorek, které dostaly možnost ocitnout se díky stážím mimo své přirozené území (Finsko, USA). Najít správnou cestu životem není jednoduchá věc. Touha poznávat nové a získávat zkušenosti nás žene dál.
Nacházíme-li se v cizím prostředí, získáváme často nový a svěží pohled na naši vlastní situaci, můžeme se na věci podívat z jiného úhlu. Díky cestám se naše trasy střetávají s osudy ostatních lidí, dostávají nové podoby, směry, významy či cíle.

Sjednocujícím motivem pro participující umělce je určitý únik mimo známe prostředí. Každý se s ním však vyrovnává po svém. Cílem projektu je ukázat na výstavě různé způsoby cestování – mentální cesty, nenaplněné plány, hledání ideálního prostoru, touha být součásti dění – posunu či osobní zkušenosti.

Přemisťování z místa na místo se může stát pro někoho překážkou, pro někoho osvobozujícím prožitkem. Krátké úniky, které mnozí z nás podnikají, jsou inspirujícími momenty, avšak zároveň nás mohou paralyzovat. Jakmile se vracíme do nám známého prostředí, propadáme panice z toho, že jsme nevyužili všech možností, že jsme něco promarnili. A tehdy vše začíná.
Vzpomínky, zážitky, opakované návraty, které máme chuť všem převyprávět. Skládáme nové interpretace, které nám samotným dávají smysl. Vznikají nové vize, nové cesty.