Irisy, 2018, olej, plátno, 120 x 120 cm

První poprázdninová výstava v Galerii Petr Novotný patří pražské malířce Anně Neborové. Je to její druhá výstava v této galerii, premiéru zde měla v roce 2017.

 

Neborová se narodila roku 1968 v Praze. Od roku 1987 do 1994 studovala na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Ptáčka, Sopka a Dlouhého. V současnosti žije a pracuje v Praze.

 

Tato výstava ukazuje tvorbu Anny Neborové za dobu od její poslední výstavy zde, jde tedy o obrazy z posledních tří let. Námětově je to volné pokračování předchozí série maleb, majících za námět svět obyčejných věcí, obklopujících malířku v jejím všednodenním životě, svět věcí okolo ní. Nyní jsou to zejména části jejího oděvu, květiny či zvířata. I tyto nové práce jsou vytvářeny, stejně jako předešlý cyklus, jemnými odstíny lomených barev, chvějivým rozostřeným rukopisem, připomínajícím akvarelové kresby. Pečlivou prací s lazurní olejomalbou posouvá malířka konkrétní věci ze svého okolí do abstrahovaného světa přízraků. 

 

Autorka k výstavě uvádí: „Ve svých obrazech se zabývám předměty, které mě obklopují a jsou mi důvěrně blízké. V posledním cyklu k nim přibyl inventář šatní skříně. Moje oblečení, druhý obal po kůži, visící tiše na ramínku. Najednou je tak úplně nepoznávám, i když jde vlastně o imaginární autoportréty. Látky s mým otiskem začínají žít vlastním životem, jsou trochu jako já a přece jsou cizí. Svět předmětů je proměnlivý: To, co léta známe, může nakonec vypadat úplně jinak. Může mít i náhle nový význam. Netýká se to jen šatů, ale i květin, sošek a dalších rekvizit našich životů. Fragmentuji je a filtruji, tak jak fotografie, které jsou mým východiskem. Domácký prostor se na obraze rozostřuje a realita pomalu uniká z pokoje do jiných, někdy trochu přízračných dimenzí.“

 

Anna Neborová vystavuje samostatně od roku 1997. Má za sebou řadu samostatných i společných výstav v dobrých galeriích. Svou tvorbou zejména z poslední doby si říká o naši pozornost i do budoucnosti.