Figurína, 2023, olej, plátno, 140 × 130 cm

Na první letošní výstavě představuje v Galerii Petr Novotný své obrazy z posledních let pražský malíř Antonín Střížek, který patří ke kmenovým autorům galerie. Od roku 2005 je to již jeho sedmá výstava v této galerii, tři první se uskutečnily v rámci Galerie ad astra.

 

Antonín Střížek je jeden z čelných představitelů české postmoderní malby, která se prosazovala od 80. let minulého století. Pokud by se mohla poloha jeho tvorby označit ve zkratce, pak jako radikálně tradiční. Jeho malba je střízlivá, civilní, s prostými, všednodenními, někdy i banálními náměty. Ve Střížkově tvorbě se objevuje několik poloh, kterých se drží už řadu let. I při tomto opakování se však snaží stále udržet vysokou kvalitu a malovat obrazy, ze kterých bude mít on i diváci radost. A většinou se mu to daří. Jsou to jednak jeho romantické krajiny, často z městského prostředí, s tramvajemi, auty, motorkami, vlaky i letadly, z minulosti i současnosti. Dále jsou to zátiší s obyčejnými, všedními předměty – boty, kabelky, klobouky, květiny, ovoce, sklenice. Na dalších, „abstraktních“ zátiších je plocha redukována na ornamentální vzory, předměty potom na základní geometrická tělesa.

 

Důležitým prvkem v jeho tvorbě je obrazový příběh, stejně jako atmosféra obrazu a barva. Své náměty tvoří zčásti podle reality, zejména zátiší, většinou pak podle jeho vlastních či nalezených fotografií. Jeho plátna jsou zároveň projekční plátna naší paměti, našich dávných zážitků a pocitů. Jeho obrazy nás těší, uklidňují a dojímají pocitem pomíjivosti věcí i života. Na výstavě Rok králíka je představena zejména autorova tvorba z poslední doby, včetně obrazů, malovaných přímo pro tuto příležitost. Jsou to jeho tradiční náměty – zátiší a krajiny, městské i venkovské, české i zahraniční.

 

Antonín Střížek (*1959, Rumburk) od roku 1983–1988 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, kde pak v letech 1997–2002 působil jako vedoucí ateliéru malby. Střížek vystavuje samostatně od roku 1989. Od té doby měl mnoho desítek autorských výstav u nás i v zahraničí, ještě větší je výčet výstav společných. Svou tvorbou si získal na naší i mezinárodní scéně velké uznání, je to nepochybně jeden z našich nejrespektovanějších a nyní též nejžádanějších autorů. V současnosti žije a pracuje v Praze a Milovicích.