Lenka Hamerlová a Anna Machátová, Hej Kryšpíno, drahoušku..., video, 2021

Art Week Liberec (dále AWL) již dnes patří k významným severočeským událostem na poli prezentace současného umění. Kurátorky festivalu zvou české i zahraniční umělce a nabízejí jim zde jedinečný prostor pro vznik nových uměleckých děl. Důraz kladou především na propojení instalací s místními lokalitami. 

 

AWL je nástrojem spojování a následného vytváření nových idejí. Umělecké intervence navazují na historii města a jeho okolí a realistickou či iluzivní formou propojují minulost se současností. 

 

Festival se letos stane součástí Dnů evropského dědictví (European Heritage Days, dále EHD), jejichž tématem je v tomto roce Iluze a skutečnost.

 

Speciálně pro Žitavu (Zittau) oslovily kurátorky AWL Jana Bernartová a Dana Zikmundová dvě významné osobnosti české umělecké scény: Jana Krtičku a Marka Thera. I další zúčastnění umělci představí svá díla v souvislosti s konkrétními libereckými lokalitami. Některé objekty jsou pravidelnými partnery festivalu, jiné budou naopak otevřeny pouze v rámci EHD. Například je mimořádně zpřístupněná bývalá Slévárna Linserka, kde student pražské AVU Patrik Adamec vystaví své nejnovější dílo Mrzák #2 z cyklu Relatable, realizované speciálně pro prostor továrny. Autorkou další site-specific instalace, určené tentokrát do Severočeského muzea, je Petra Hudcová. Umělkyně diváky často a ráda vtahuje přímo do instalace. Bude tomu tak i tentokrát? 

 

Významným zahraničním zástupcem je Frank Maibier. V Saské Kamenici (Chemnitz) působící malíř a sochař představí své rozpínající se sochařské struktury v liberecké Malé výstavní síni. Půjde o jeho vůbec první výstavu v Čechách. Podobně jako autodidakt Maibier, i další z pozvaných umělců – Jiří Kovanda – nedostal z politických důvodů šanci získat institucionální umělecké vzdělání. Dnes je považován za legendu současné středoevropské vizuální kultury. Performance Jiřího Kovandy mohou návštěvníci zažít pouze v sobotu během zahájení, a poté ještě v neděli dopoledne. 

 

Zástupkyněmi mladší generace jsou absolventky Technické univerzity v Liberci Lenka Hamerlová a Anna Machátová. Film této autorské dvojice využívá mimo jiné záběry z otevřených památek EHD v Žitavě. Promítán bude v Kině Varšava v průběhu celého festivalu. Samostatnou výstavou zařazenou do programu je projekt digitální novomediální skupiny MRAK. Na náměstí Českých bratří představí virtuální instalaci, která připomene zbořený evangelický kostel. 

 

Letošní ročník se ponese ve znamení sochařství, instalací a nových médií. Chybět nebude ani doprovodný program! Jeho součástí bude například workshop skupiny UROBOROS (nutná včasná rezervace místa na emailu jana.bernartova@artweekliberec.cz), který se uskuteční v den zahájení festivalu, tedy 11. 9. v 11:00. V závěru dne se návštěvníci mohou setkat s umělci v neformálním prostředí afterparty v Moon Gallery, kde zároveň proběhne výstava sklářské výtvarnice Michaely Spružinové. Pro Oblastní galerii Liberec připravuje mezinárodní skupina Auxig audiovizuální představení.

 

V neděli 12. 9. se uskuteční komentované prohlídky v Žitavě. Na poslední festivalový den, 17. 9., chystají organizátoři také komentovanou prohlídku po instalacích v Liberci. Kompletní informace o výstavě a doprovodném programu najdete v programových letácích a na webech artweekliberec.cz, ehd-toffd.eu a na facebooku.

 

vystavující/místa:

Patrik Adamec / Slévárna Linserka, Liberec

Auxig / Oblastní galerie Liberec

Lenka Hamerlová a Anna Machátová / Kino Varšava, Liberec

Petra Hudcová / Severočeské muzeum, Liberec

Jiří Kovanda / náměstí Dr. E. Beneše, Liberec

Jan Krtička / Innere Weberstraße 31, Žitava

Frank Maibier / Malá výstavní síň, Liberec

MRAK / náměstí Českých bratří, Liberec

Mark Ther / Městské lázně, Žitava

UROBOROS / Slévárna Linserka, Liberec

doprovodný program:

11. 9. 11:00 workshop UROBOROS, Lákání softwarové magie, 120 min., Slévárna Linserka, Resslova 271/6, Liberec

11. 9. 14:00 slavnostní zahájení AWL, Malá výstavní síň, Liberec, nám. Dr. E. Beneše 2/10, Liberec (česky, tlumočeno do angličtiny)

11. 9. 14:30 performance Náhrdelník Jiřího Kovandy, nám. Dr. E. Beneše 2/10, Liberec

11. 9. 19:30 afterparty, Moon Gallery, Výstava MILF Michaely Spružinové, Na Poříčí 112/13, Liberec

12. 9. 10:00 performance Náhrdelník Jiřího Kovandy, nám. Dr. E. Beneše 2/10, Liberec

12. 9. 11:30 a ve 14:00 komentovaná prohlídka Žitava, start před Městskými lázněmi, Žitava (česky, tlumočeno do němčiny)

14. 9. 16:00 audiovizuální performance skupiny Auxig, Oblastní galerie Liberec 

17. 9. 16:00 komentovaná prohlídka Liberec, start před Severočeským muzeem, Liberec (česky, tlumočeno do angličtiny)