Jindřich Halabala – UP závody – Robert Slezák – Daniel Krejbich – Milan Knížák

Expozice Black & White, která bude 21. 9. zahájena v pražské Galerii Vernon, představí návštěvníkům nábytek stylu Art Deco a funkcionalismu, který zosobňuje to nejlepší z nezapomenutelných 20. let minulého století. Nábytek z UP závodů z pera architekta Jindřicha Halabaly, nábytek firmy Robert Slezák a firmy Hynek Gottwald doplní umělecká díla současných umělců Daniela Krejbicha a Milana Knížáka. Mezižánrová expozice, která propojí design s uměním, je připravena ve spolupráci se sběratelem Pavlem Feiglem a Galerií 22.

Právě nábytek je považován za jeden z nejvýraznějších hmatatelných odrazů stylu Art Deco, který přetrval až do dnešních dní. Jednoduché, čisté tvary, harmonické proporce a rafinovaný dekor, vše provedeno v černobílé barvě.

Nábytek z UP závodů z pera architekta Jindřicha Halabaly

Výstava představí nábytek z UP závodů, jednoho z nejvýznamnějších prvorepublikových výrobců nábytku u nás, který lze srovnat s nejlepší evropskou produkcí té doby. Jednou z nejvýznamnějších osobností UP závodů byl Jindřich Halabala; zprvu vedoucí pražské podnikové prodejny, později hlavní designér společnosti. Nejenže nábytek sám navrhoval, ale také přímo odpovídal za skladbu sortimentu a propagaci výrobků. Právě Jindřich Halabala se zasloužil o to, že se kvalitní výrobky dostaly díky sériové výrobě k širší vrstvě zákazníků.

Nábytek firmy Hynek Gottwald

Firma Hynek Gottwald, jejímž znakem je stylizovaný nápis Gottwald, vznikla na základech firmy Lederer & Gottwald. Podnik své výrobky vyvážel i do Jižní Ameriky a jižní Afriky. Výroba kovového nábytku se postupně předávala různým výrobcům z místního průmyslu, v roce 1965 ale skončila úplně. Společnost však i nadále působí v areálu továrny bývalého podniku Hynek Gottwald v Brandýse nad Orlicí (pod současným názvem C.I.E.B. Kahovec, spol. s r. o., Praha) a zaměřuje se na výrobu odpružených sedadel pro řidiče i pasažéry.

Nábytek firmy Robert Slezák

Firma Robert Slezák vznikla v roce 1908 v Bystřici pod Hostýnem. Nejprve se firma zabývala zámečnickými výrobky, nábytkovým a stavebním kováním a později začala opatřovat povrch výrobků galvanickou vrstvou ve složení měď, nikl, chrom. Od roku 1913 začala výroba kovových židlí a mosazného nábytku dle vlastních návrhů. V roce 1931 byla zavedena licenční výroba pružícího sedacího nábytku z ocelových trubek. Návrhy nových vzorů vznikaly v rámci interního vývoje i spoluprací s architekty.

Výstavu nábytku doplní umělecká díla současných umělců Daniela Krejbicha a Milana Knížáka

Expozici nábytku, která přenese návštěvníky do dvacátých let minulého století, doplní díla Daniela Krejbicha, který se intenzivně věnuje figurální malbě a krajinomalbě, a skulptury Milana Knížáka, významného českého výtvarníka, hudebníka a performera.

Mezižánrovou expozici Black & White doplní legendární skútry značky Vespa v černobílé kombinaci. Podnik Vespa založil podnikatel Enrico Piaggio již v roce 1943 a od té doby v sobě tato značka snoubí čistý životní styl a emoce.

Galerie Vernon, kde výstava probíhá, je otevřena od středy do soboty, od 13.00 do 18.30 hodin. Vstup je zdarma.

Kurátorkou výstavy je Monika Burian Jourdan.