Společnost Jindřicha Chalupeckého a Národní galerie Praha vás zvou na zahájení výstavy Cena Jindřicha Chalupeckého 2018 a performativního projektu Alexandra Pirici: Křehké nástroje účasti

v úterý 13. listopadu 2018 od 18 h ve Veletržním paláci (Dukelských hrdinů 47, Praha 7)

Během vernisáže se uskuteční performance a vstupy finalistů Lukáše Hofmanna, Kači Olivové a Adély Součkové.
Výstava Cena Jindřicha Chalupeckého 2018 potrvá do 6. ledna 2019.
Performativní akce Křehké nástroje účasti bude probíhat denně od 14 do 18h, od 14. do 25. listopadu 2018.

Slavnostní vyhlášení Ceny Jindřicha Chalupeckého 2018 proběhne 17. prosince 2018 v divadelním sále Studia Hrdinů ve Veletržním paláci.

Alžběta Bačíková, Lukáš Hofmann, Tomáš Kajánek, Kateřina Olivová a Adéla Součková jsou finalisté 29. ročníku nejprestižnějšího českého ocenění za mimořádně výraznou tvorbu v oboru výtvarného umění pro autory do 35-ti let. Jejich umělecké pozice a přístupy se od sebe výrazně odlišují a jsou rozkročeny mezi explicitně angažované a sebekritické gesto přes úsilí o zohledňování a začleňování specifických skupin publika až po intimně a atmosféricky pojímané situace a akce. Spojuje je přitom intenzivní zájem o velmi konkrétní aspekty současnosti, jako jsou mezilidské vztahy, vytváření kolektivního vědomí a působení na diváka/účastníka nejen rozumově, ale také výrazně emocionálně. Nebojí se být na různých úrovních provokativní nebo překračovat tradicí vymezené mantinely výstavy.

Zahraničním hostem letošní výstavy Ceny Jindřicha Chalupeckého je rumunská umělkyně a choreografka Alexandra Pirici, která na sebe v mezinárodním kontextu poprvé výrazně upozornila v roce 2013, kdy spolu s Manuelem Pelmusem reprezentovala Rumunsko v rumunském národním pavilonu na Benátském bienále. Pirici se českému publiku představí vůbec poprvé, a sice s projektem Křehké nástroje účasti, který prostřednictvím těl skupiny performerů zpřítomňuje v galerii sérii několika desítek historických okamžiků a kulturních odkazů – od popravy manželů Ceauşescových, přes píseň Céline Dion či reklamu na Coca-Colu, až po nápadně podobné projevy prvních dam USA, Michelle Obamové a Melanie Trumpové. Pro pražskou verzi doplnila Pirici projekt o dvě nové situace: Dubčekův projev po návratu z Moskvy v srpnu 1968 a dílo Východ-Západ, s nímž v roce 2013 získal Cenu Jindřicha Chalupeckého Dominik Lang.

Kurátorka: Tereza Jindrová
Koncepční spolupráce: Karina Kottová
Produkce: Barbora Ciprová, Jakub Lerch
Komunikace: Veronika Čechová, Kateřina Dvořáková