Čestmír Suška zaplní nádvoří nového prostoru  DEPO2015 v Plzni ocelovými sochami z vyřazených nádrží. Pro výstavu RESTART postaví i 15 metrů vysokou rozhlednu. RESTART se otevře veřejnosti 24. dubna spolu s dalšími dvěma velkými výstavami DOMUS a Plzeňské rodinné fotoalbum, všechny trvají  až do konce roku 2015. Suškova výstava bude k viděníod 25. 4. do 31. 12. 2015 v interiéru jedné z industriálních hal a na nádvoří o celkové rozloze 3000 m2. Menší skulptury zaplní jednu z bývalých dílen objektu, který dříve sloužil jako vozovna a opravna městských dopravních podniků. Velká část ze 17 monumentálních skulptur, mezi nimiž bude i 15ti metrová rozhledna, vznikla přímo pro plzeňskou expozici. Restart jako připomenutí toho, že nemáme ztrácet naději a klesat na mysli, vždy máme možnost začít znovu. Stejně jako zapomenuté nádrže, které se jako mávnutím kouzelného proutku stanou obdivovanými objekty,“ podotkl k názvu plzeňské výstavy Čestmír Suška – a název souvisí i s tím, jak se bývalé depo trolejbusů proměňuje v nové kulturní a kreativní centrum.

Dílo Čestmíra Sušky patří do vlajkového projektu Evropského hlavního města kultury Továrny na představivost. Místo, které jsme pro výstavu našli, nemohlo být příhodnější – bývalé dílny dopravního podniku se restartují na továrnu na představivost a dostávají nový smysl existence. Vznik centra na podporu inovací a rozvoje tvůrčího byznysu DEPO2015 je neoddělitelně spojený se schopností nově se dívat na staré věci a to Suškova výstava RESTART ukazuje jak prakticky, tak i filosoficky,“ vysvětluje programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.

RESTART navazuje na předchozí úspěšné Suškovy výstavy Rezavé květy v pražské Thámově hale (2007) a Inside/Outside (2012) v Centru současného umění DOX. Doménou Čestmíra Sušky jsou monumentální ocelové skulptury, které vytváří z vysloužilých průmyslových nádrží. Tyto nádrže, určené k sešrotování, vrací zpět do života a dává jim nový význam. Vyřezává do nich plazmou a autogenem vzory a struktury a tím nevzhledné nádrže proměňuje v originální artefakty, které dnes zdobí nejedno významné místo v Čechách i v zahraničí.

Součástí výstavy budou workshopy a atraktivní doprovodný program pro všechny generace, včetně uměleckých bleších trhů, tvořivých dílen nebo háčkovaných performancí.

Druhým z velkých projektů, které budou spolu s RESTARTem vytvářet novou krajinu prostoru DEPO2015, je výstava více než desítky současných předních českých i zahraničních designérů z celého světa Domus – poutní místo designu. Zážitková instalace, jejímž prostřednictvím významní evropští designéři reagují na témata odkazující na historii i současný život Plzně, se otevře také 24. 4. a návštěvníky bude vítat až do konce roku. Třetí z výstav v depu doplní předchozí instalace o zajímavé příspěvky přímo samotných obyvatel Plzně. Výstava Plzeňské rodinné fotoalbum: Skryté městopředstaví výsledky sběru rodinných fotografií od obyvatel Plzně.

Výstavu RESTART realizuje ve spolupráci se společností Plzeň 2015 o.p.s. tým Studia Bubec, který připravuje i první plzeňské Art Safari, což je dnes už tradiční pražská přehlídka a festival umění.

Čestmír Suška (1952) je absolventem pražské AVU. V roce 1981 stál u zrodu Výtvarného divadla KOLOTOČ. V letech 1987-1991 byl členem umělecké skupiny Tvrdohlaví, která významně ovlivňovala výtvarnou scénu v bývalém Československu a úspěšně vystavovala i v zahraničí. Často pracuje s dřevem, volně interpretuje přírodní tvary kamene, zabývá se povrchem a vnitřním prostorem plastiky. Úžas a obdiv vzbuzují rozměrné ocelové skulptury ze starých vysloužilých cisteren, které proměňuje pomocí plamenu a svářečky v překvapivě křehké artefakty.  Inspirován studijním pobytem v USA založil v roce 2000 Studio Bubec v prostorech bývalé skladové haly v Praze 5 – Řeporyjích, kde pracují umělci z České republiky i ze zahraničí. S výsledky jejich tvorby je veřejnost seznamována prostřednictvím výstav Art Safari, které pravidelně pořádá obecně prospěšná společnost  Bubec.  Čestmír Suška vystavuje v domácích i světových galeriích (např. Centrum současného umění DOX, Galerie hlavního města Prahy, České muzeum výtvarných umění, Birmingham Museum of Art, O. K. Harris Gallery, New York).

O výstavě

Největším dílem výstavy bude Rozhledna III (háčkovaná ocel, 1500×300 cm, 15t), která přijede rovnou z Trutnovské firmy KASPER KOVO s.r.o. Spolu s dalšími dvěma menšími rozhlednami: Rozhledna IV (háčkovaná ocel, 700×220 cm, 5t), Rozhledna V (háčkovaná ocel, 220×700 cm, 5t)a sochami: Satelit (ocel, průměr 250 cm, 1,5t), Mimozemšťan I (ocel, 280×120 cm, 1,2t), Mimozemšťan II (ocel, 280×120 cm, 1,2t) byly vytvořeny nově přímo pro výstavu RESTART. Další díla: Síť se záplatami (ocel, 220×600 cm, 1,4t), Housenka (ocel, 200×650 cm, 4t), Rybí kost (ocel, 350×260 cm, 1,2t), Tvor (ocel, 180×300 cm, 800 kg), Šiška (ocel, průměr 180 cm, 900 kg), Sloup (ocel, 600×65 cm, 800 kg) se přemístí z pražské Botanické zahrady, kde byly vystaveny v minulém roce. V interiérové části výstavy budou prezentovány nové sochy středních a menších rozměrů a práce na papíře (kresby, grafiky).