účastníci sympozia Chaos start 2013

CHAOS START 2014 třetí malé vesnické UMĚLECKO – EKO – SOCIOLOGICKÉ SYMPOSIUM

– 4. 8. – 10. 8. 2014 –

Symposium je zaměřené na propojování umění, přírody, lidí a vzájemných energií. Kreativní práci s přírodními, či recyklovatelnými materiály v prostoru usedlosti Chaos 4ha, les a louka a okolní vesnicí Střítež, dle individuální domluvy s místními lidmi. Cílem je harmonizace a naplnění místa.

Cca 10 -15 pozvaných studentů a čerstvých absolventů – účastníků z českých uměleckých škol. / Několik míst ještě volných, přihlešte se) 602315215

Cca 7 pozvaných odborných lektorů.

………………………………..

Přednášky jsou otevřeny pro přátele Galerie KABINET CHAOS a veřejnost.

Dílny po domluvě, jejich limit je omezen 12ti účastníky.

…………………………………

Celou sezonu od jara do podzimu probíhá stavební dílna na základě zkušeností z dílny stavby zemělodi Zeměnky na Sázavě 2012. Vede ji Ivan Šrek. Dobrovolníci vítáni. Půjde o stavění užitkových přístřešků pro ovce a dřevo, skleník a možná i základy atelieru.

………………………………….

Aktuality, změny či zpřesnění programu a podrobnosti časem na www.planeta-chaos.cz a na facebooku: Galerie KABINET Střítež.

…………………………………..

Pondělí – 4. 8. 15h Start, společné seznámení s prostorem Chaosu, večer oheň. Každý den od 15-17h během trvání sympozia je možná účast vašich dětí na kreativní dílně vedené Mgr. Štěpánkou Nikodýmovou absolventkou Pedagogické fakulty v Praze.

Absolventka dvouletého arteterapeutického kurzu akreditovaného při ČAA. Spolupracuje s Novou Trojkou, centrem pro děti v Praze 3 a s Atelierem Malování a kreslení v Praze 2. Má bohaté zkušenosti s vedením dílen pro děti. Svá studia zakončila realizací práce „Umění z odpadů“. Podrobnosti dílny budou před zahájením sympozia na stránkách galerie na Facebooku.

Úterý – 5.8. 17:30 – 18:30 Přednáška: doc. Ing. Bohdan Lojka, Ph.D. vedoucí katedry tropických plodin a agrolesnictví, Fakulta tropického zemědělství, Česká zemědělská univerzita v Praze. Pracuje více jak deset let na rozvojových a výzkumných projektech v peruánské Amazonii, kam ho zavedla jeho touha poznat tropické lesy.

Amazonské deštné lesy jsou nejbohatším rezervoárem biodiverzity na světě, v posledních desetiletích však rychlým tempem ubývá jejich původní rozloha. Hlavní příčinou jejich úbytku je kácení a pálení za účelem zisku půdy pro pěstování základních zemědělských plodin. Zemědělství a nikoliv těžba dřeva je tedy hlavní příčinou jejich kácení. Je možné nalézt takový způsob zemědělského hospodaření, který by nebyl destruktivní a zároveň poskytl obživu místním obyvatelům?

Úterý – 5.8. 19-21h Přednáška a řízená imaginace. Ing. Jana Lojková, Ph.D. pracovala 7 let na rozvojových projektech v Pucallpě, peruánské Amazonii. Setkání s ayahuascou bere jako cenné obohacení svého zúženého vnímání světa. Přivedlo jí ke studiu jungiánské psychologie , které se věnuje dodnes. Přineste si deku).

Požívání psychydelik má podle výzkumů terapeutický potenciál. Využívají se při léčbě různých druhů závislostí i při terminálních stádiích nevyléčitelných nemocí pro zmírnění úzkostí ze smrti. Má osobní zkušenost s užitím ayahuascy, halucinogenní liány z peruánské Amazonie, tyto výkumy jen potvrzuje.

Středa – 6.8. 18h-19:30 Přednáška: Alena Suchánková, DPD, Akademie Permakultury.: http://www.akademiepermakultury.cz/ http://youtu.be/bs6xCCJ3m-MPermakultura je designérský systém pro navrhování udržitených lidských sídel a společenství vychází z přírody využívá zkušenosti starých kultur i moderní vědecké poznatky. Zahrnuje kritické myšlení a způsoby řešení problémů, ale i řadu dovedností pro udržitelný způsob života.

Autory konceptu permakultury jsou Bill Mollison a David Holmgren, kteří ji v osmdesátých letech minulého století uvedli do života, anglické slovo Permaculture je složeninou slov Permanent a Culture. Alena a Milan Suchánkovi se věnují permakultuře od roku 1998, od roku 2011 žijí na usedlosti Vodnářská zahrada na Valašsku.

Čtvrtek – 7.8. Malířská dílna – Otto Placht – komentovaná prohlídka jeho aktuální výstavy a přednáška o životě mezi indiány. Film Malíř džungle. Následující dopoledne pokračování malířské dílny.

Pátek – 8.8. Obřad úplňku. Xolotl Martinez z Mexika. YAKANAM KINAM. Starodávné praktiky Toltéků harmonizace a rovnováhy, Yakanam Kinam nám nabízí techniky pohybů těla a rukou, otáčení, pozicí a postojů které nás dovedou do stavu vnitřní harmonie a schopnosti ovládání naší fyzické energie. Xolotl Pracuje s krystaly, bubínky, peřím a energickými předměty. Možnost domluvy individuálních konzultací. Ceremonie úplňku proběhne po západu slunce. Následující dopoledne pokračování techniky Yakanam Kinam a individuální konzultace. Tlumočení zajištěno.

Srpnový úplněk je spojen se souhvězdím Murciélago (Netopýr) a dává nám schopnost jednat, vykonávat a splnit si naše sny tvůrčí činností, nejlepší způsob spojení s energií měsíce je právě ceremoní, tancem, písněmi a meditací, právě teď je ta pravá chvíle.

Sobota – 9.8. 17-18:30h Přednáška a projekce: Ludmila Škrabáková, vystudovala obecnou antropologii na UK. Prožila mnoho času s jihoamerickými indiány a šamany.

Ludmila představí svou knihu, která vyšla ve vydavatelství EMINENT, ZDRAVÍ Z PRALESA o léčivých rostlinách Amazonie, kterou nám představí a poví nám více o cestě k jejímu vzniku. Autorka v tomto nevšedním herbáři zůročila své bohaté poznatky nasbírané v Amazonii v průběhu uplynulých dvanácti let. Projekce autorčiných fotografií.

Neděle – 10.8. 12h Konec

Dílny po domluvě:

Štěpánka Nikodýmová, workshop pro děti a mládež, umění z přírodních a recyklovatelných materiálů. Doneste si staré nejlépe barevné igelitky, ruličky od toaletního papíru a ubrousků, staré kartony, krabice.

Xolotl Martinez, YAKANAM KINAM. Starodávné praktiky Toltéků harmonizace a rovnováhy, Yakanam Kinam nám nabízí techniky pohybů těla a rukou, otáčení, pozicí a postojů které nás dovedou do stavu vnitřní harmonie a schopnosti ovládání naší fyzické energie.

Otto Placht, malířská dílna, doneste si černé plátno nebo černé tričko, případně vlasní malířké náčiní a barvy. Základní barvy budou k dispozici.

Počet účastníků dílen je pro veřejnost omezen na 12 osob, občerstvení s sebou, káva, čaj, voda k dispozici zdarma.

……………………………………………………………………………………………

Jídelníček a vaření: dobrovolnicky pro účastníky a lektory připravila Bedřiška Kotmelová.

…………………………………………………………………………………………….

Vstupné dobrovolné, oceníme ho). Pořádáme v rámci celoročního výstavního programu Galerie KABINET CHAOS Střítež. Děkujeme za částečnou podporu městu Poličce a Ministerstvu kultury ČR. Změna programu vyhrazena, pro aktuální situaci a podrobnosti sleduje FACEBOOK stránky CHAOS 68 a Galerie KABINET Střítež. Pro více info neváhejte kontaktovat Veroniku Šrek Bromovou na mobilu či e-mailu, verbrom@gmail.com, 602 315 215

…………………………………………………………………………………………….

Program do konce roku: 12.7. 16h vernisáž Otto Placht/ V moci magie noci_malby, kresby právě probíhá do 15.8. 2014. 16.8. vernisáž Veronika Drahotová – Síto paměti, malby, objekty, kresby. Další výstavy: září-říjen Eva Hronovská site specific instalace a projekce, kresby. Říjen-listopad Barbora Němcová, malby, grafiky. Listopad-prosinec Veronika Dobešová, malby. Prosinec-leden/2015 Sousedé sobě 2014.