„Cesta od dítěte, které v údolí hlídá krávy, až sem na radnici ve Stokholmu je to bizarní. Stojím, jak už častokrát, i tady sama vedle sebe.“
Těmito slovy začala Herta Müller svoji řeč 10. prosince 2009 na banketu Nobelovy ceny. Výstavou „Herta Müller: Der Teufelskreis der Wörter – Ďábelský kruh slov“ představuje Goethe-Institut život a dílo německé spisovatelky narozené v Rumunsku, nositelky Nobelovy ceny. Výstava sleduje autorčiny stopy od jejího dětství ve švábském Banátu až po udělení Nobelovy ceny.

Výstava prezentuje dokumenty a fotografie z rodinného majetku Herty Müller. Mimo jiné také úryvky z televizních rozhovorů, ve kterých vzpomíná na dobu prožitou v Rumunsku a v Německu. Mluví o svém vycestování, o svém psaní – o tom, co jí pohání. Ke slovu přijdou i autoři z „Akční skupiny Banát“, úryvky z dokumentů Securitate podávají zprávu o tom, jak rigorózní a nenávistný byl politický systém v Rumunsku. Koláže Herty Müller, které vznikaly od konce osmdesátých let 20. století, ukazují neznámý aspekt její tvorby.

Putovní výstava je inspirována výstavou „Studená ozdoba života“, která byla koncipována Literárním domem v Berlíně a proběhla na mnoha místech v Německu. Kurátory obou výstav jsou Lutz Dittrich a Ernest Wichner, kteří patří mezi vyhlášené znalce díla Herty Müller.

Výstavu v rámci Pražské muzejní noci otevře spisovatelka a překladatelka knih Herty Müller, Radka Denemarková.

Prohlídky pro třídy jsou možné po dohodě, kontakt: Charlotte Meyn