Site specific projekt pro Winternitzovu vilu vychází ze vzpomínek vnoučat na jejich milovanou babičku Jenny Winternitzovou.

 

AKTUÁLNÍ TERMÍNY:

11. září 2023 19:00–23:00

12. září 2023 20:30–23:00

19. listopad 2023 19:00–22:00

 

V inscenaci se Jenny Wintertzová po válce vrací na jeden večer do rodinné vily, nyní státní mateřské školky, aby si na zahradě natrhala třešně a našla odpověď na tu nejdůležitější otázku. 

 

Jedná se o první inscenaci projektu JEDL dílna, který dává příležitost začínajícím mladým umělcům pod supervizí tvůrců JEDLu.

 

Inscenace Míru zdar je site-specific projekt, vytvořený na základě pohnutého osudu židovské rodiny Winternitzových. Vila, kterou si v roce 1932 nechali postavit od proslulého architekta Adolfa Loose, se za druhé světové války dostala do rukou nacistů a rodina byla poslána do koncentračního tábora, kde Josef Winternitz se synem Petrem zahynuli. Přežila pouze Jenny Winternitzová s dcerou Suzanou. Ani po válce se však do vily nevrátily, komunisté budovu zestátnili a vybudovali z ní mateřskou školku. 

 

Děj inscenace se odvíjí od této okolnosti, ocitáme se v 50. letech ve Winternitzově vile, která se pod rukama mladých zapálených komunistů právě mění v mateřskou školku a uzpůsobuje k potřebám „dětí pracujících žen“. Jenny Winternitzová se poprvé od vystěhování vrací do vily, kam se na jednu noc tajně vloupá s kamarádkou Labuťovou, odbornicí na duchařské seance.

 

Scénář a režie: Kristýna Nebeská
Dramaturgie: Lucie Trmíková a Kateřina Volánková
Kostýmy: Hana Kessnerová
Hrají: Petra Lustigová, Lucie Trmíková, Jiří Chadraba, Lenka Netušilová