Tvorba Dominika Styka má rysy přírodního a původního, zapouzdřujícího se ve světě fantazie. Tato přírodní fantazie je zároveň protkána strukturou každodennosti.

 

Formálně by se jeho práce dala charakterizovat trpělivou a pečlivou rukodělností, důrazem na detail, intuitivním rozvíjením forem v podobě řasení a šití textilií a myšlením v materiálu.

 

Dominikovy objekty se inspirují houbovitými, animálními a florálními motivy, jež částečně apropriuje a rozpracovává je v instalacích z nařasených látek, vyrábí figurativní loutky i více abstrahované objekty. Fragmenty říše rostlin, hub a živočichů však nejčastěji morfují a vytvářejí hybridní nové jedince imaginativního druhu. Loutky a objekty Dominik v galerijním prostoru staví do prostorových konstelací, kde se navzájem okoukávají a pulzují mezi nimi možnosti interakce. Cítíme jejich vzájemné a váhavé oťukávání, proudění upřímné energie. A pokud jej necítíme, alespoň si tyto toky představujeme. Naivně si přejeme, aby se začaly hýbat, neboť vnímáme skrytou důvěru, že nás tyto tvorové nemůžou ve svém nevinném jednání zklamat tak jako lidé.

 

kurátor: František Fekete

 

Výstava je otevřena denně kromě neděle od 5. 6. do 26. 6. 2021.