John Latham, Distress over Parliament, two marine distress flares, May 1, 1983

Srdečně Vás zveme na komentovanou prohlídku výstavy Distress Over Parliament za účasti kurátora výstavy Garetha Bell-Jonese a umělců Athanasiose Argianase a Juliuse Heinemanna, která proběhne v sobotu 31. srpna mezi 13:30 a 14:00 v nových prostorách galerie lítost ve Vlkově 23, Praha 3 – Žižkov.

 

Výstava Distress Over Parliament britského kurátora a ředitele galerie Flat Time House, Garetha Bell-Jonese si vypůjčuje svůj název z málo známého happeningu britského umělce Johna Lathama (1921-2006), který se uskutečnil v roce 1983 a jehož fotografická dokumentace tvoří výchozí bod výstavy. V rezonanci a v intuitivním dialogu rozšiřují výstavu díla řeckého interdisciplinárního umělce Athanasiose Argianase, amerického konceptualisty Johna Baldessariho, německého sochaře Juliuse Henemanna a britské umělkyně Rachel Reupke. 

 

John Latham je jeden z mála skutečných radikálních umělců, kteří se vyskytovali na poválečné britské umělecké scéně. Jeho tvorba se nedá zařadit do žádného směru, jež vznikl během jeho života. Vystavené dílo je pro Lathama charakteristické, i když se od šedesátých let minulého století začal zaměřovat na teoretické otázky, tak ale zároveň celou dobu ve své umělecké praxi posunoval hranice soudobé tvorby.

 

Tato výstava vznikla ve spolupráci s londýnskou galerií Flat Time House, s laskavou podporou Magistrátu Hlavního Města Prahy a agentury Key promotion a její první víkend je součástí galerijní přehlídky současného umění Friend of a Friend Prague 2019.