Finnur Arnar Arnarson, Karlotta Blöndal, Gunhild Enger, Þórunn Eymundardóttir, Monika Fryčová, Tommy Høvik, Elvar Már Kjartansson, Alena Kotzmannová, Iselin Lindstad Hauge, Julia Martin, Vladimír Merta, Pavel Mrkus, Greg Pope, Kristín Rúnarsdóttir, Ivar Smedstad, Vladimír Turner, Robert Vlasák, Diana Winklerová, Martin Zet

.

Místa: Školská 28, Fotograf Gallery, Ex Post

4.2. – 4.3.

Thu 4.2. – 18:00

Symposium následující den po zahájení výstavy se koná 5. a 6. února 2016 ve Francouzském institutu v Praze.

Výstava představí díla českých, islandských a norských umělců, kteří se v létě 2015 zúčastnili série tří umělecko-vědeckých expedic na Island, do severních Čech a do severního Norska za účelem pozorování vlivu energetického průmyslu na životní prostředí. Výstava je součástí mezinárodního projektu Frontiers of Solitude/ Na pomezí samoty, který zkoumá provázanost post-industriální společnosti a přírody a podporuje výměnu informací a zkušeností, dialog a spolupráci mezi umělci, odborníky a iniciativami napříč Evropou. K výstavě vychází česko-anglický katalog. Od 7. března pokračuje výstava v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě.

Na výstavu tematicky navazuje dvoudenní mezioborové symposium Frontiers of Solitude/ Na pomezí samoty, připravené za podpory a ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze. Symposium je zaměřeno zejména na vzájemné vztahy mezi kulturními, politickými a ekonomickými aspekty současných představ o tom, co pro nás znamenají slova jako prostor, prostředí, krajina a země, včetně topografie o-kraje, přechodové zóny, meze, jejího stanovení a překročení. Pozvané české i zahraniční přednášející z řad umělců, kritiků, architektů, environmentalistů, sociologů, filosofů a vědců spojuje dlouhodobý odborný zájem o působení člověka na krajinu a zemský ekosystém.

Jak v lidských, spíš než statistických systémech zachytit, porozumět, vyjádřit viditelné i nezřetelné symptomy proměn, kterými krajina prochází, včetně těch místních i těch globálních? Nabízí současné umění orientaci v těchto pohyblivých a nejistých územích? Naznačují četné umělecké a mezioborové projekty, festivaly a setkání k problematice antropocénu možné cesty?

Účastníci symposia:  Guy van Belle /BE/CZ/, Vít Bohal, Dustin Breitling /US/, Peter Cusack /GB/, Petr Gibas, András Heszky/HU/(Translocal Institute), Stanislav Komárek, Alena Kotzmannová, Julia Martin /IS/DE, Pavel Mrkus, Ivo Přikryl, Martin Říha, Ivar Smedstad /NO/, Matěj Spurný, Tereza Stöckelová, Martin Škabraha, John Jordan /FR/ a Isabelle Frémeaux /FR/GB/ (The Laboratory of Insurrectionary Imagination).

Projekt Frontiers of Solitude/ Na pomezí samoty je koncipován a iniciován Galerií Školská 28 (DEAI/Setkání) ve spolupráci s Atelierem Nord (NO) a Centrem pro výtvarné umění Skaftfell (IS). Je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v Programu CZ06 Kulturní dědictví a současné umění v rámci EHP fondů 2009 – 2014

Hlavní kurátorka projektu: Dagmar Šubrtová (Galerie Školská 28). Spolukurátoři výstavy: Julia Martin (Centrum pro výtvarné umění Skaftfell), Ivar Smedstad (Atelier Nord), Dana Recmanová (Galerie Školská 28), Michal Kindernay (Galerie Školská 28). Autor koncepce projektu: Miloš Vojtěchovský (Galerie Školská 28)

Program, blog a archiv akcí: frontiers-of-solitude.org

Podpora a partneři: nadace Agosto Foundation, Fotograf Gallery, Ex Post, Francouzský institut v Praze, Maďarský institut Praha

Mediální partneři: ArtMap, A2, jlbjlt, kulturissimo.cz, Artalk, Skandinávský dům

Linky 

Frontiers of Solitude

Centrum pro vizuální umění Skaftfell

Atelier Nord

Fotograf Gallery

Agosto Foundation

Francouzský institut

Ex Post

Maďarský institut v Praze

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě