Galerie Kaple sídlí v renesanční budově z roku 1611, která z počátku sloužila jako jízdárna koní, lazaret i vězeňská kaple, kde si údajně odpykávala svůj trest i travička Maryša, hlavní hrdinka hry bratří Mrštíků. Objekt sloužil jako sklad a postupně silně chátral a hrozila mu úplná demolice. Záchrana se našla v podobě Evropských fondů a dnes spolu s bývalou barokní sýpkou tvoří zadní nádvoří zámku Žerotínů s odpočinkovou zónou. V roce 2008 získala její rekonstrukce ocenění Stavba roku Zlínského kraje. Čistý a zároveň majestátný prostor se svou nezaměnitelnou atmosférou nejlépe hodí k prezentaci současného vizuálního umění. Dnes je prostor Kaple určen k prezentaci toho nejlepšího, co je k vidění na české současné výtvarné scéně.

 

Celková plocha o výměře 300 m² se skládá z hlavního prostoru kaple (19 × 9 m), kruchty, dvou sklepních podlaží a salónku. Galerie Kaple se zabývá výhradně organizací a prezentací samostatných výstav umělců, kteří se vyjadřují různými médii: malbou, sochou, videem, instalací, fotografií či performancí. Nabízí jim prostor k představení svých nejnovějších projektů a umožňuje s prostorem experimentovat. Galerie se nezabývá sbírkovou činnosti ani se neúčastní žádných mezinárodních přehlídek. Má ambice vytvořit kulturní instituci dlouhodobějšího charakteru s občasnými přesahy i na mezinárodní scénu. Za krátkou dobu svého působení se stala jednou z nejvýznamnějších galerií Zlínského kraje. V plánu galerie se většinou objevuje 6 dvouměsíčních výstav ročně.

 

Záměrem je rovnou měrou rozdělovat zájem mezi autory i autorkami a především mezi všechny výtvarné disciplíny, počínaje malbou, sochou, fotografií, konceptem, instalací a novými médii konče. Vazbou na kulturní programy celého Kulturního zařízení sídlícího v zámku Žerotínů jsou výstavy a vernisáže propojeny s dalšími žánry jako divadlo, hudba, tanec. Vytvářejí se tak multižánrové bloky, jejichž kulturní dopad zvyšuje atraktivitu a rozšiřuje nabídku společensko-kulturních aktivit ve městě. Galerie Kaple ve Valašském Meziříčí chce fungovat jako živý organismus, který se neustále obměňuje a láká veřejnost na novinky.