Výstava Jakuba Němce, Petra Jambora a Jakuba Ročka, bývalých spolužáků z Ateliéru kresby a grafiky brněnské Fakulty výtvarných umění, přináší do Galerie Dukla site-specific instalaci, která proměňuje prostředí pasáže v nový prostor.

 

Výstava je souborem úvah o tématech, která se zaobírají lidskou činností v různých oblastech, jak fyzických tak duševních. Autoři se zaměřují na kontrasty, na různá technologická propojení a rozličné možnosti tvůrčí práce.

 

V hlavním prostoru galerie má instalace podobu krajiny, snad postapokalyptické, snad umělé, rozhodně ale postantropocénní. Autoři už ve svém předchozím společném výstavním projektu nazvaném Písky mikrosvěta pracovali s motivy dopadů lidské činnosti na prostředí, ve kterém žijeme. A s tímto motivem do jisté míry pokračují i ve výstavě Half Life. Autoři nemoralizují, jejich přístup připomíná spíše fascinaci něčím nepříjemným, fatálním, ale přesto vzrušujícím. Je to pocit podobný tomu, který zažíváme, když sledujeme dystopický film nebo hrajeme videohru.

 

HALF LIFE

20. 6. –⁠ 3. 9. 2023 

Vernisáž proběhne 20. 6. v 17 h.

Celý kurátorský text a medailonky umělců zde ➔ https://bit.ly/Half_life 

Vernisáž doprovodí ostravský experimentální hudební umělec Prelifecrysis.

 

Výstava se koná za finanční podpory městského obvodu Poruba, Statutárního města Ostravy a Ministerstva kultury České republiky.

 

Děkujeme partnerům poskytujícím materiál nebo finanční prostředky pro realizaci výstavy:

Ostravské městské lesy a zeleň, s.r.o.

TOMA RECYCLING a.s.

Úřad městského obvodu Ostrava-Jih

Národní divadlo moravskoslezské, příspěvková organizace