Katrin Plavčak je jedna z nejvýznamnějších představitelek současné figurální malby. V poslední době rozšířila prezentaci svého díla nejen na výstavách po Rakousku, ale také v zahraničí.

Vedle výstavy v Rakouském kulturním fóru v Praze bude mít tato umělkyně v úterý 20. dubna v 15.15 hodin přednášku o své tvorbě na pražské Akademii výtvarných umění a zúčastní se i následné diskuze.

Katrin Plavčak se ve své tvorbě pohybuje v oblasti věcné malby i na její periferii. Na výstavách propojuje své obrazy v příběh, doplňuje je kresbami na zdech nebo jim vytváří protějšek plastikami. Malba odráží postoje a názory umělkyně a vyznačuje se ostrou vnímavostí a individuálním výrazem. „Reprezentace reality a politických skutečností, rovněž jejich deformace až do absurdní a hrozivé podoby nebo též redukování zobrazované informace až na úroveň formálního řešení – to je pro mne spektrum, v němž se pohybuji,“ říká Katrin Plavčak.

Katrin Plavčak (*1970, Gütersloh / Německo) vyrostla v rakouském Zeltwegu, absolvovala v roce 1999 u Sue Williams na Akademii výtvarných umění ve Vídni. Následovaly zahraniční a studijní pobyty v Africe, Mosambiku, New Yorku (ISCP) a Číně. Vyučovala malbu a grafiku ve třídách Ursuly Hübner (Kunstuniversität Linz), Antje Majewski (Kunsthochschule Weißensee Berlin) a Johanny Kandl (Universität für Angewandte Kunst Wien) a letos již počtvrté povede malířskou třídu na letní akademii v Salcburku Stealing from the best (Kurz pro padělatele umění). Katrin Plavčak žije v Berlíně.