Výstava Igora Grimmicha v Galerii Art Concept přichází v době, kdy v médiích denně sledujeme zprávy o nedaleké válce, klimatické změně, rekordním suchu, blížící se energetické krizi a možné jaderné katastrofě. Bylo by s podivem, kdyby se otisk doby neprojevil v tvorbě tak empatického člověka, jakým Igor Grimmich je. Ulice měst mohou být zcela bez lidí a v podzemí si budeme ve skleněných vitrínách prohlížet torza mutantů. Anebo těmi mutanty budeme my?

 

Jako variantu nám Igor nabízí své snové představy krásných odhalených žen levitujících nad krajinou plnou vegetace anebo krásky plující na kánoích. Ale pozor, na některých obrazech zdánlivou idylu narušují obrovští slimáci, kteří útočí ze všech stran. Těžko si před obrazy nevybavíme scény z Čapkovy Války s mloky. Krása i děs dostávají v Grimmichových obrazech stejný prostor.

 

Umělec tvoří v rušné ulici v pražských Dejvicích, kde přes prosklenou stěnu svého přízemního ateliéru sleduje hemžení lidí a dopravních prostředků. Často vyráží na nedalekou periferii, kde může sledovat nerovný souboj přírody s rozrůstajícím se městem. Čistá geometrie sítě městských ulic kontrastuje s meandrující řekou a zbytky vegetace, kde pravý úhel těžko objevíme. Urbanismus města a bujná vegetace se staly dvěma inspiračními zdroji malířovy tvorby, které se jen výjimečně prolnou.

 

kurátor: Petr Mach