Jarmila Mitríková (1986) a Dávid Demjanovič (1985) jsou slovenští výtvarníci žijící v Košicích. Oba absolvovali studium na Vysoké škole výtvarných umení v Bratislavě – Jarmila v ateliérech keramiky a malby, Dávid v intermediálním ateliéru APK+ Antona Čierneho. Absolvovali rezidenční pobyty ve Švýcarsku a v Nizozemí. Jejich společná tvorba se obrací k tématům tradic, historie, nacionalismu, ale především k folklóru. Lidové motivy a obrazy vkládají do kontextu současného výtvarného umění bez nostalgie, zato s velkou mírou nadhledu a ironie. „Folklorizmus vnímame ako určitú subkultúru, ktorú vo svojich prácach znovuobjavujeme a svojim spôsobom jej vzdávame poctu. Súčasne však demystifikujeme jej skutočný vzťah k národu a jeho histórii. Fabulujeme a prekrúcame udalosti, mýty, tradície či rituály, čím problematizujeme minulú i súčasnú národnú a politickú realitu,“ popisuje východiska tvůrčí dvojice Mitríková.

 

Kromě zkoumání lidových obrazů Mitríková s Demjanovičem revidují přístup k tradičním řemeslným postupům. Lidovou technikou pyrografie, při které se vypalují motivy do dřeva a v současnosti se uplatňuje především při výrobě suvenýrů, vytvářejí velkoformátové obrazy. Také jejich site-specific projekt pro galerii Mimochodem je tvořený autentickou technikou: vychází z hliněných reliéfů, které jsou fotograficky přeneseny na velkoformátové plochy. Jedinečné, pomíjivé dílo na pomezí sochy a kresby vznikalo v jejich košickém ateliéru cíleně pro stěny galerie Mimochodem, aby zde svou expresivitou a rukodělnými kvalitami kontrastovalo s exaktní architekturou vestibulu pražského metra.

Nonstop galerie Mimochodem prezentuje od roku 2012 kolemjdoucím práci mladých českých a evropských umělců ze široké škály oborů, od malby přes videoart až po instalaci. Sídlí v podchodu do stanice metra B z Palackého náměstí. Každoročně pořádá čtyři výstavy přístupné všem kolemjdoucím 24 hodin denně přímo v prostorách podchodu na rozměrných plochách, které původně tvořily zdi prodejny lístků a nyní za nimi sídlí Domov sociálních služeb Vlašská. Kurátorkami galerie Mimochodem jsou Štěpánka Drchalová, Veronika Rollová, Anna Burianová a Tereza Vernerová Volná. Projekt byl podpořen Magistrátem hlavního města Prahy, Nadace pro současné umění Praha a Gestor ochranný svaz autorský. Partnery projektu jsou Domov sociálních služeb Vlašská, ArtMap, tiskárna Sprinter Studio a Dobrý Cider.