Prvním projektem v nově otevřeném centru umění a designu SMETANA Q bude výstava JUNGE PRAGER, JUNGE BERLINER, jejíž vernisáž se uskuteční v pátek 24. února od 18.00 hodin.
 
Nový život domu na Smetanově nábřeží 4, který byl v roce 2013 těžce zasažen výbuchem plynu, tak vdechnou mladí čeští a němečtí umělci, z nichž většina již dosáhla svou tvorbou mnoha mezinárodních úspěchů a uznání. Německou uměleckou scénu budou reprezentovat absolventi berlínské akademie UdK Lennart Grau, Regina Nieke, Hagen Vogel, Roman Frechen, Dirk Lipfert, Pham Bang Viet, Fritz Bornstück, Aaron Rahe, Dennis Otto a Johanna Hochholzer. Z našich domácích umělců výstava nabídne tvorbu Vladimíra Vély, Jakuba Nepraše, Pavla Příkaského, Michaely Maupicové, Jana Mikulky, Gabriely Těthalové, Zdeňka Trse, Filipa Dvořáka, Alžběty Josefy, Davida Krňanského a Tadeáše Kotrby, tedy absolventy či studenty UMPRUM a AVU. Projekt je zaměřen především na klasickou malbu.
 
Cílem pořadatelů je nejen ukázat díla českých umělců v přímé konfrontaci s jejich souputníky z jedné z hlavních metropolí současného světového umění, ale také přispět k jejich sblížení a navázat na bohaté česko-německé kulturní vztahy, jejichž tradice spojuje umělce obou zemí již po staletí. Vernisáž uvede velvyslanec České republiky v Berlíně Tomáš Podivínský, který nad projektem laskavě převzal záštitu a dále kurátor instalace Jiří Černický, vedoucí katedry malby pražské UMPRUM. Berlínskou část projektu podpoříl také Česko-německý fond budoucnosti.
 
Projekt konaný v rámci Česko-německého kulturního jara* se následně přesune do Českého centra Berlín, kde bude k vidění od 12. dubna. Součástí akce je i workshop, kterého se budou účastnit profesoři z obou zemí. Iniciátorem a pořadatelem projektu je pražská gelerie Cermak Eisenkraft prostřednictvím svého nadačního fondu. U příležitosti výstav vyjde dvoujazyčná publikace.
 
*Česko-německé kulturní jaro 2017 je přeshraniční kulturní iniciativa Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze, Goethe-Institutu v Praze, Česko-německého fondu budoucnosti a Českých center v Berlíně a Mnichově ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Ministerstvem zahraničních věcí České republiky.
 
Kurátor výstavy: prof. Jiří Černický
Autoři projektu: Tomáš Zapletal, David Železný