Kurátoři: Alexandra Kusá, Marek Pokorný
Patříte k těm, kteří mají v oblibě náměty a atmosféru rozsáhlého díla Kamila Lhotáka (1912–1990), významného člena Skupiny 42 a klasika českého malířství? Motivy Lhotákovy tvorby jsou především vzpomínky na chlapecký svět dětství: balóny, motorky, auta, cyklisté, ohrady a zadní dvorky. Ve své době se tak umělec odvážil něčeho neslýchaného: po všech složitostech a intelektualismu moderny znovu objevil prostotu a popisoval okolní svět. Nešlo o „svět, ve kterém žijeme“, ale byl to svět zároveň civilní i univerzálně nostalgický, a proto jeho pozorovatelům něčím velmi blízký.
Aktuální výstava představuje dílo malíře, grafika, a ilustrátora, však není monografií v klasickém smyslu slova. Záměrem výstavy je Lhotákův obrazový svět v přímé konfrontaci z jeho náměty z reálného světa společně zasazené ve zdánlivě neutrálním prostoru muzea umění. Výstava se totiž rovnocenně zaměřuje jak na konkrétní výtvarná díla, tak na historické dopravní prostředky a další artefakty z Technického muzea Brno či na ukázky související dobové knižní produkce.
A když k tomu ještě přidáme Lhotákovu přímou a srozumitelnou formu výtvarného jazyka, která přispívá k všeobecné oblibě autorova díla, spokojnost na výstavě je zaručena. Vezměte své děti, rodiče nebo prarodiče a přijďte si užít atmosféru výstavy Kamil Lhoták čili Útěcha z techniky!