SHOTBY.US ve svém prvním zásahu do Ateliéru Josefa Sudka kombinují hravost a odvážné barvy a reflektují původní účel galerie jako výchozí bod pro zkoumání možností média fotografie.

 

Jemnost a křehkost. Hra a rozpoložení. Experiment a chyba. To už dnes nejsou negativní prvky tvorby, naopak v současném umění je vyhledáváme a někdy dokonce už i vyžadujeme. Je zdravé být sám sebou a žít v přítomnosti, uvědomovat si vlastní bytí a důvěřovat tomu, co dělám. Lenka Glisníková a Karolína Matušková při kooperacích pod svou značkou SHOTBY.US odkazují přímo na intimitu, hru a poetiku Josefa Sudka (1896–1976). Ve své první intervenci v prostorách jeho ateliéru pracují se zkoumáním vnímání jako stavu křehkosti, jemnosti a sebepoznání. Jak samotný název naznačuje, Ateliér se tímto opět stává místem (ne)chtěných náhod, transformací a záměrů. V magazínovém pojetí expozice přinášejí umělkyně diváctvu místo pro reflexi fotografie jako média, které nemusí vždy vypovídat úplnou realitu. Jsou to odchylky, které ji zlidšťují, je to křehkost, která nás přibližuje.

 

SHOTBY.US je fotograficko-umělecké duo, tvořené Lenkou Glisníkovou a Karolínou Matuškovou, které se ve své tvorbě soustředí na vizuální narativy plné výrazných barev, nekonvenčních kompozic a práci s humorem. Díky hlubokému základu v oblasti výtvarného umění, zkoumají medium fotografie jako tvůrčí hřiště a zaměřují se na dokumentaci odchylek v tradičním přístupu práce s obrazem. V letech 2020 a 2023 byly oceněny v ceně Czech Grand Design titulem Fotograf roku.

 

kurátor: Miloslav Vorlíček