Lluís Lleó (1961)
Španělsko/USA

Lluís Lleó pochází z rodiny malířů; jeho pradědeček Joan byl dekorativní malíř, který maloval stropy barcelonských domů, jeho dědeček Lluís byl akvarelista, který navrhoval plakáty a reklamy včetně několika propagandistických. Jeho otec Joan stále maluje a jeho práce leží na pomezí mezi abstrakcí a figurativním uměním.

Lluís Lleó se narodil v Barceloně, a ačkoli je potomkem umělců, nikdy nenavštěvoval uměleckou školu. Živě však vzpomíná na svého otce, který zde vyučoval. Jednou se spolu začali bavit na téma Lluísovy předpokládané kariéry umělce. Otec mu řekl: ‘Lluísi, jestli ve svém věku nevíš, jak malovat, nikdy se to už nenaučíš.’ Jeho otec býval vždy frustrovaný svými studenty. Lluís nastoupil do školy v osmnácti letech a o malování tehdy nevěděl vůbec nic.

Nyní je Lluísovi 50 let a většinu svého života strávil v Barceloně. Od roku 1989 však žije a pracuje v New Yorku. “Mám pocit, že můj příchod do New Yorku byl opravdový začátek mé profesionální kariéry malíře,” prohlásil. Domnívá se, že takový pocit je mezi umělci, kteří jsou na počátku své kariéry, vcelku běžný. Nezáleží potom na tom, kolik kulturní energie může město vydat, stále tu je onen pocit nerovnosti: ne však tak důrazný, jako býval v 17. století v Římě, v 19. století v Paříži a nebo v 60. – 70. letech minulého století v New Yorku; ale stále znatelný každému umělci žijícímu v cizině.

“Býval jsem špatný malíř. Pamatujete na Picassa, jak říkával, že pokud o vás matka tvrdí, že jste dobrý malíř, pak tomu tak jistě není? Tak ten případ jsem byl právě já.”

V obecné rovině jsou malby Lluíse Llea abstraktní, nevypadají přesně jako obrazy reálných věcí ve světě, zeď, postava, kámen, ale nevypadají ani jako věci nereálné. Malby jsou jemné a zároveň jedovaté na pohled, přitom stále konkrétní a silně hmotné.