Přírodní rezervace oslaví podzimní rovnodennost současným uměním zahraničních umělců i lokálních umělců Zlínského kraje. Alternativní festival Lofofora Lom představí na konci září unikátní uměleckou tvorbu z hudební či výtvarné scény. 

 

Nastává čas zlomu. Chvíle ponoření a vděku přírodě. Zlínsko-brněnský kolektiv Lofofora se obrací k niterním potřebám klidu a harmonie v prostředí přírodní rezervace Kurovického lomu, kam zve širokou veřejnost na dvoudenní festival zvukové, hudební a umělecké tvorby lokálních, ale i zahraničních mladých umělců. Oslavy rovnodennosti budou probíhat ve dnech 22. – 23. září. 

 

Témata, která podzimní rovnodennost přináší, budou moci návštěvníci vstřebávat skrz autorskou výstavu, pásmo experimentálních filmů, hudební a zvuková vystoupení, performance i výtvarné workshopy.

 

Křehká symbióza a intimno jako bezpečný prostor pro všechny?

Voda a její pohádkovost nabízejí nejen inspiraci, ale i pouto, které pojí umělkyně Lucii Kramářovou a Agátu Dokoupilovou ve společné výstavě vzdávající vděk tomuto elementu prostřednictvím různých objektů, které společně technikami plstění a upcyklace jiných materiálů vytvořili speciálně pro účely festivalu. Jako ze staré báchorky či jiné povídačky se publiku zjeví i polsko-nizozemský umělec Jeremi Biziuk, který pracuje hlavně s instrumenty a kostýmy vlastní výroby. S důrazem na prapůvodní význam zvuku a jeho přírodní funkce vytváří unikátní prostředí. Projekt Wode Ceramics singapurské umělkyně Bx nabídne návštěvníkům možnost vlastní práce s materiálem. Workshop miniaturní keramiky na hrnčířských kruzích její vlastní výroby bude doplňovat program ve dvou blocích.

 

Hledání i tvorba zvuku lomu se zákuskem v ruce?

Již páteční večer budou stěny Kurovického lomu rezonovat hudebními kompozicemi sourozeneckého uskupení Thyme, které synergií hry na cimbál a současné elektroniky doplní večerní oslavy. Po sobotním probuzení a ranní show se snídaní komunitního projektu Obscura Radio nás čeká i poobědová tečka, o kterou se postará francouzská producentka a DJka gl.meiny. Její sladkou selekci latinských rytmů doplní ještě sladší dorty a další zákusky projektu Pastel de Nympha. Může být ale i přírodní rezervace hudebníkem? Průzkumná expedice sound artového umělce Františka Hrušky bude v sobotním odpoledni prezentovat odpověď na tuto otázku zvukovou performance. Podvečer bude v živlu turbulentních i něžných tónů akustického spojení dovu výrazných postav české experimentální scény. Běloruská audiovizuální umělkyně a zvuková designérka Polina Khatsenka (neboli Mʊdʌki) a skladatel scénické a filmové hudby Jan Burian (člen projektů Tyto alba, Kyklos Galaktikos) budou se svým vystoupením za cimbálem a santurem pohlazením na rozloučenou s hlavním programem celého festivalu. 

 

Nádech, výdech… Jen v rychlejším tempu.

Naše symbióza s lomem musí mít i konec. Křehký ekosystém opustíme společně s návštěvníky autobusem, který nás z Kurovic dopraví do bývalé výrobny obuvi ve zlínském průmyslovém areálu Svit. Olomoucký kolektiv Dekadance a jejich zástupci Makropulos a Djurra povede kroky publika jeden za druhým v tempu breakbeatu, trance a rychlejší elektronické hudby. Předtím však uvede celý večer do nálady opět gl.meiny s živějším baile funkem a club music. Poslední slovo i track bude mít se svou selekcí bass music DJ Larch.

 

Lístky jsou k dispozic v předprodeji za 350 Kč a na místě za 450 Kč. Na program odehrávající se ve Zlíně lze koupit vstupenku za 100 Kč pouze na místě.

 

Lístky jsou dostupné na www.lofofora.cz 

Program festivalu najdete zde: https://fb.me/e/3rndzrydG