Syrové objekty brutalistní architektury nebo stavby s pohnutou historií z doby normalizace. To je tvorba Lukáše Havrdy, nadějného malíře nastupující generace, která sází hlavně na originální rukopis v kombinaci s tradiční realistickou technikou. Nyní se představuje v industriálních prostorách Vnitroblocku už podruhé, tentokrát se svojí nejnovější tvorbou!

 

Lukáš je v malbě výjimečný používáním unikátní technologie asfaltu, která mu napomáhá vytvářet potemnělou atmosféru nejednoznačných interiérů nebo městských scenérií. Pochází z Pojizeří, kde jej inspirovala monumentálnost a také jistá syrovost tamní brutalistní architektury. Na jeho plátnech tak můžeme spatřit například liberecký obchodní dům Ještěd nebo semilský kulturní dům. Mezi jeho další časté náměty patří místa z temného období minulého režimu – objekty lehkého pohraničního opevnění, Labská bouda, ale také architektonicky cenné stavby, jako je např. obchodní dům Kotva. Na nadcházející výstavě, kterou pojmenoval „Ztracený druh“, kromě architektury naznačuje také posun směrem k figurální malbě anonymních postav v temné retro atmosféře 90. let.

 

O autorovi:
Lukáš Havrda (*1987) se od roku 2007 profesně věnuje scénografii v České televizi. Jeho častokrát až desetimetrové kulisy lze vidět například ve filmech Anděl páně, Hlídač č. 47 nebo seriálech Vyprávěj, Rapl či Cirkus Bukowski. Mezi jeho největší projekty patřila například tvorba makety nechvalně proslulé sochy Stalina ve skutečné velikosti pro film Monstrum, jež byla instalována na jejím původním místě. V rámci své autorské tvorby pak má za sebou výstavy například v Knupp gallery nebo Galerii 1.