8. 6., 19:00 Vernisáž a komentovaná prohlídka s kurátorem, přednáška: Olivier Hadouchi / 8. 6., 19:00 Opening and guided tour with curator, the lecture: Olivier Hadouchi

Výstava „Ma'aminim, věřící“ využívá kontextu francouzského departmentu Seine-Saint-Denis jako ohniska politických a sociálních bojů, které v minulém století otřásaly Francií. Prostřednictvím artikulace různých soukromých a veřejných sbírek i dalších různorodých předmětů je výstava tímto kontextem pronásledována a neusiluje o jeho ilustraci.

Předkládá volnou poetickou montáž filmů, plakátů, uměleckých děl i nástrojů militantních hnutí nalezených během našeho výzkumu, přičemž jejich rozsah sahá od idealistických impulzů až po temné vize. „Věřícími“ se zde míní političtí věřící, kteří bojují za ideál a mají v úmyslu změnit svět prostřednictvím kolektivní akce. Ti, kdo se generaci za generací odhodlávají brát na sebe rizika a stavět se realitě cestou vytváření forem. Ti, kdo sní o budoucnosti prostřednictvím vymýšlení kritických předmětů přímo se odrážejících zpět do jejich současnosti.

Kurátor: Guillaume Désanges, asistentky kurátora: Marine Eric a Cybèle Mavrokordopoulou