V rámci několikaměsíčního výstavního cyklu v prostorách Umělecké centrum Univerzity Palackého v Olomouci, uvede spolek Studium Artium jeho druhou část s názvem Nová Věčnost. Hlavním tématem výstavy je tentokrát sociální umění, prostřednictvím kterého se vám představí dvojice mladých umělců: Marek Galbavý a Adam X Tománek

Výstava bude umístěna v prostorách Konviktu Filosofické fakulty UP a to v době od 19.11. do 17.12. 2018.

Marek Galbavý (*1987, SK)

je mladý slovenský sochař, který v současné době působí jako odborný asistent Katedry sochařství a prostorové tvorby na Akademii umění v Bánské Bystřici. V jeho pojetí prostorové instalace se snoubí inovativní využití ready made materiálů a mediálně hybridních objektů. Uvědomělé společenské a kulturní nuance, kritika systémových řešení a notná dávka ironie jsou obsahovým materiálem, který lze v jeho díle nalézt jako inspirační vzorec a zároveň výslednou hodnotu, kterou si návštěvník z výstavy odnáší. Marek Galbavý je zkušeným umělcem, který se již od roku 2013, kdy realizoval svoji první rozsáhlejší výstavu s názvem Veřejní žebráci, ve které upozornil na bezútěšnou situaci zaměstnanců ve veřejném zdravotnictví, profiluje jako výrazná osobnost československého sociálního umění. Jeho portfolio tvoří velké množství samostatných i kolektivních výstav v Česku, na Slovensku a ostatních evropských zemích. V roce 2015 mu byla udělena cena Martina Benku a nominace do finále Essl Award.

Adam Tománek (*1995, CZ)

původem z Uherského Hradiště se Adam Tománek v roce 2016 přesunul do Brna, kde studuje na FaVU VUT v ateliéru malby pod vedením prof. Petra Kvíčaly. V současné době absolvuje při studiu také stáž v ateliéru intermédií u Pavla Sterece. Tento profesní posun mu dovolil lépe uchopit téma, ke kterému se ve svém díle pravidelně vyjadřuje a to vztah člověka k práci, společnosti a životnímu prostředí. Obrazy, které Tománek obsahově zasazuje do inspiračních cyklů, jsou plné nonkonformity a vnitřního rozporu jejich iluzivně vykreslených aktérů, kteří svádějí boj se systémem, který jim neposkytuje potřebnou oporu v jejich ekonomické či životní situaci. Inspiraci Tománek nachází mezi skutečnými lidmi. Pracujícími, pro které je každý den jen novou věčností bez vyhlídek na lepší budoucnost. Za dobu svého krátkého působení na umělecké scéně Adam Tománek zrealizoval v letech 2017-2018 dvě samostatné výstavy s názvem Klassenkampf v galerii Monomach v Brně a Za sklem v Telči. Je také autorem performativního happeningu s názvem Bussiness with fresh air, jehož výstupem byla série digitálních fotografií.

Vernisáž výstavy proběhne v Atriu Konviktu od 18:00.
Pro návštěvníky bude přichystáno veganské občerstvení.

Výstavu uvede kurátor Karel Havlíček.

Těšíme se na viděnou.