Ostravská Galerie Dukla na podzim představí tvorbu v New Yorku žijící fotografky Marie Tomanové. Ta se ve své výstavě As We Are věnuje naději, svobodě a pocitu individuality, které divákům zprostředkuje skrze sérii portrétních fotografií. Zahájení výstavy se uskuteční v úterý 12. září 2023 v 17 hodin

 

Fotografka Marie Tomanová, jež sklízí úspěchy u nás i v zahraničí. Rodačka z Mikulova, která aktuálně žije v New Yorku, vystaví portrétní fotografie pocházející především z jejího projektu New York New York z roku 2021, který autorka nazývá portrétem města skrze lidi. 

 

Na vystavených snímcích jsou zachyceni mladí lidé, kteří se věnují módě, umění a do New Yorku si přijeli splnit své sny stejně jako kdysi Tomanová. Přestože fotografované osoby jsou mnohdy výrazně nalíčené a oblečené do výstředních modelů, autorka v tom shledává určitý druh přirozenosti a svobody, které jí jsou blízké. Typickým prvkem pro Tomanovou je důraz na empatické propojení mezi vystaveným dílem a divákem. Být sám sebou je v pořádku, a to bez ohledu na to, kým jsme nebo kým chceme být.

 

„Toto je budoucnost bez genderových binarit a zastaralých definic krásy. Marie nám ukazuje, že lidé mohou jednoduše být. Kéž by generace mladých Američanů byla jako Mariiny fotky z newyorského Downtownu, stejně rozmanitá a inkluzivní,“ shrnuje v úvodu ke knize Young American americký fotograf Ryan McGinley autorčinu snahu skrze portréty zachytit naději v lepší budoucnost a nastavit tak zrcadlo konzervativnímu a netolerantnímu společenskému prostředí a politické situaci ve světě. „Dílo Tomanové můžeme zasadit do kontextu stále silnějšího a důležitějšího hlasu mladé kultury, který přetváří definice genderu, společnosti, kultury a možná je také součástí procesu zažehnutí nenápadné, avšak velmi nutné ideologické revoluce,“ doplňují kurátoři Thomas Beachdel a Šimon Kříž.

 

Kurátoři: Thomas Beachdel, Šimon Kříž

Spolukurátor: Hynek Chmelař

 

Výstavu a činnost galerie finančně podpořil Městský obvod Ostrava-Poruba, Statutární město Ostrava a Ministerstvo kultury České republiky. 

 

Výstava As We Are je realizována pod záštitou US Embassy Prague, za podpory firmy Fotonova a oddělení American Center Knihovny města Ostrava.