Výstava vznikla ve spolupráci s nakladatelstvím UMÚN a Divadlem pod Palmovkou, které v červnu uvede předpremiéru divadelního představení Bezruký Frantík. Inspirací pro představení byl skutečný příběh Františka Filipa (1904–1957). František Filip se narodil bez obou horních končetin a i přes tento hendikep úspěšně absolvoval obchodní školu, napsal knížku, Bezruký Frantík píše o sobě a prožil plnohodnotný život.

 

Nakladatelství UMÚN představuje své autory:

 

Kdo jsou umělci malující ústy a nohama?

 

Umělci malující ústy a nohama jsou lidé, kteří úrazem, nemocí, či vrozenou vadou ztratili tvořivou schopnost rukou. Mnozí z nich jsou upoutáni na lůžko či invalidní vozík a ve svém každodenním životě jsou závislí na pomoci druhých. Tito lidé se však nevzdali a navzdory svému osudu rozvíjejí svůj umělecký talent a malují neobvyklým způsobem: štětec uchopují ústy nebo nohama. Všichni čeští malíři jsou stipendisty Celosvětového sdružení malířů malujících ústy a nohama.

 

Nechte se potěšit obrazy Lenky Bromkové, Šárky Dvorské, Pavla Hejhala, Jakuba Hříbka, Tomáše Janouška, Zdeňky Ježkové, Báry Sedláčkové a Veroniky Svatošové.