Hostem diskuze po promítání bude režisér snímku Ivo Bystřičan a Marek Čejka

▶ Uprchlické tábory Blízkého východu vydávají svědectví o postupném zániku křesťanství na posvátné půdě, kde před dvěma tisíci lety vzniklo. Dokumentární film Ivo Bystřičana z iráckého Erbílu je případovou studií situace lidí zakoušejících náboženské pronásledování v globálním světě

▶ Film se formou intimní dokumentární reportáže vydává do iráckého města Erbíl, kam utekli lidé z pláně Ninive a dalších enkláv rozvráceného Iráku. Biblická místa, kde byly položeny základy křesťanství a kultury naší civilizace, se stala svědky rychlého úprku posledních křesťanů. Po dvou miléniích v některých starobylých křesťanských baštách, jako jsou Mosul, Kirkuk nebo Karakoš, nezbyl ani jeden křesťan. Završuje se několik staletí trvající náboženský střet, z něhož křesťanství odchází poražené.

▶ Město Erbíl, které je metropolí autonomní irácké oblasti Kurdistánu a útočištěm pro běžence, se stává se svými improvizovanými uprchlickými tábory místem svědectví o posledních chvílích křesťanství na Blízkém východě. Je to situace náboženské menšiny v turbulentním světě kontinentálního náboženského konfliktu. Film se ve vyhrocených podmínkách narychlo vzniklých táborů, z nichž uprchlíci nemají kam jít, dotýká otázek uprchlictví, podstaty víry a vzájemné solidarity v dnešním světě.

▶ Horká arabská půda se propojuje s nečekaně geograficky blízkým světem poklidné střední Evropy a toto propojení ukazuje, nakolik se liší přístup k víře, náboženství a státu mezi kontinenty a jaké jsou limity skutečné vzájemnosti. Vroucí a všeprostupující víra Iráčanů naráží na náboženský formalismus Evropanů a pečlivé oddělení náboženství od státních věcí.

▶ Nervózní atmosféra nejisté budoucnosti křesťanských uprchlíků i celé oblasti doutná v pozadí celého filmu.

Ivo Bystřičan (* 1980)
je český režisér, scenárista, dramaturg a publicista.

Vystudoval sociologii a sociální politiku – sociální práci na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a dokumentární tvorbu na FAMU. Pracoval jako filmový komentátor, šéfredaktor časopisu Nový Prostor, videoreportér týdeníku Respekt, sociolog v neziskovém sektoru a analytik ve Výzkumném ústavu práce a sociálních věcí. Věnuje se zejména režii dokumentárních filmů.

Marek Čejka (* 7. června 1975)
je český politolog a právník, zaměřuje se na problematiku Blízkého východu a přednáší na několika univerzitách.

Studoval právo a politologii na Masarykově univerzitě v Brně a žil také v Jeruzalémě. Působil jako asistent na Ústavním soudu ČR a nyní se věnuje hlavně problematice Blízkého východu na Ústavu mezinárodních vztahů, přičemž píše knihy a články s touto tematikou. Také externě vyučuje na Fakultě sociálních studií MU.

http://blizky-vychod.blogspot.cz/