Od romantického konzumerismu k neoromantickým kyborgům. Co má za cíl snaha vrátit pohádková a mytologická vyprávění znovu do hry? Namísto vytváření korporátních modů komunikace prostřednictvím high-tech 3D renderů se dnes v umění o slovo hlásí nová smyslnost, upřímnost, sentimentální folklorismus a emocionálně přepjatý romantismus. Jaké emoce se však skrývají za lepenkovými kulisami a jsou těla vyšívaných figurek měkké natolik, aby odolaly drtivému dopadu globálního kapitalismu a environmentální katastrofy? Co nás spojuje s historickou érou romantismu a kde leží hranice hry na hrdiny v současném umění, hudbě a módě? Vydejme se společně na cestu flaneurských konzumentů opia za zvuků autotunového rapu o lécích na předpis.

Lumír Nykl (1991) studoval dějiny umění a estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Působí jako kurátor, kulturní publicista a DJ, psal pro A2, Full moon, Radio Wave nebo magazín Fotograf. Jeho zájem se soustředí na současné vizuální umění, hudbu a průniky těchto dvou oblastím je členem hudebního labelu Red for Colourblind a DJ kolektivu Blazing Bullets, jako kurátor spolupracoval s galeriemi Futura, GAMU, Karlin Studios, Plato, Fait Gallery, GHMP.

OE18 je cyklus přednášek hostujících teoretiků, umělců a pedagogů na témata současného umění a nových technologií. Přednášky jsou určeny pro studenty FAMU, studenty jiných vysokých škol a pro veřejnost. Cyklus pořádá Centrum audiovizuálních studií FAMU.

FAMU, Smetanovo náb. 2, Praha 1
Místnost U1, 1. patro
http://cas.famu.cz
Vstup volný

Přednáška bude vedena v češtině