Nový díl kritického seriálu artyčok.tv vychází z vleklé kauzy okolo vzniku ostravské městské galerie. 
Zdánlivě lokální spor o "správnou" podobu jedné instituce ovšem představuje daleko zajímavější rámec dění, který je veskrze symptomatický pro mnoho nejasných a podivných pohybů na české umělecké scéně a celém poli kulturní politiky vůbec.

Ostrava se, zejména v poslední dekádě, pokouší z bývalé průmyslové bašty republiky proměnit v hi-tech vědecké a technologické centrum se silným vzdělávacím a kulturním zázemím, ovšem možná už samotný neúspěch při kandidatuře na Evropské Hlavní Město Kultury 2015 vypovídá o nutnosti uchopení a realizace tohoto přerodu jinými způsoby. Studie případu OMG je zmenšeným modelem celorepublikové problematiky (nejen) kulturní politiky současnosti a ukazuje, kam až je třeba upírat pozornost, aby bylo vůbec možné se na tomto poli smysluplně pohybovat a konat. Zároveň zkoumá pestrou a různorodou pavučinu zájmových skupin, které se v této oblasti chtějí realizovat či se alespoň podílet na důležitých rozhodnutích. 
V neposlední řadě je případ OMG i určitou nadějí, že podrobným a vytrvalým kritickým dohledem nad formováním veřejné instituce lze i zvnějšku rozhodovacího aparátu dosáhnout přesvědčivých
výsledků a měnit leckterá chybná či vyloženě skandální rozhodnutí i po jejich přijetí.