grafický design: Daria Lemesheva

Drakobijci se stáváme my všichni během našich každodenních velkých i malých bojů s okolím za lepší svět.

 

Výstava Duch bramborové natě Ondřeje Trnky (*1981) a Kláry Zahrádkové (*1990) se zaměřuje na otázky ekologie, šetrného zpracovávání již poškozených materiálů a otevírá diskuzi skutečně ohleduplného vystavování. Díla umístěná ve frekventovaném průchodu se stávají součástí pražského proměnlivého života v metru, proto je i jejich přeměna nevyhnutelná. Působením přírodních a lidských hybatelů prochází instalované objekty procesem stejně tak, jako naše zažité schéma hodnot.

 

Ondřej Trnka ve svých dílech recykluje textilní vlákna a začleňuje je do lehkých lukoprenových a sádrových objektů. Poškozená textilní vlákna, ze kterých objekty vytváří svým uměleckým přístupem znovu aktivuje a navrací jim funkci. Komplexita jeho práce je dotvářena pečlivými kresbami mikrotužkou, ve kterých kresebně napodobuje vlastnosti daných tkanin a očko po očku na papír vyšívá a zacuchává linie, stejně jako nitě. Do Ondřejových objektů Klára Zahrádková intervenuje malými textilními objekty, které vycházejí z kreseb duchů. Ty vytvořila společně v kolektivu dětí, které měly zavázané oči. Tím se dokázaly odpoutat od vizuality a vytvářet shluky čar, které nevědomě připomínají nitě.

 

kurátorky: Tereza Häckelová, Ester Klingerová, Kateřina Pencová

 

Výstavní cyklus Drakobijci si klade za cíl relativizovat námi zažité, ukotvené hodnoty. Motivem celého konceptu je připomenout klíčové otázky hodnot člověka a zároveň poskytnout platformu pro diskuzi a introspekci. Cyklus propojuje dramaturgii Galerie Mimochodem (Praha) s programem Galerie Billboart (Ústí nad Labem), čímž chceme akcentovat spojení pražské a ústecké umělecké scény.

 

Galerie Mimochodem se nachází se v podchodu metra B z Palackého náměstí.