Lidická galerie, která je hrdým útočištěm Lidické sbírky výtvarného umění, která byla ustavena v roce 1967. Její základ položil Sir Barnett Stross, britský lékař a poslanec labouristické strany, jenž oplýval neobyčejným citem pro Lidice a kromě sbírky stojí i za výstavbou samotných nových Lidic. Tato sbírka je unikátní svým složením, neboť obsahuje pouze díla darovaná a to jak českými, tak i mezinárodními umělci a umělkyněmi.

 

Mezi nejvýznamnější umělce a umělkyně, kteří darovali dílo do Lidické sbírky výtvarného umění patří nejen renomované české umělkyně jako Jitka a Květa Válovy nebo Eva Kmentová, ale i hvězdy světového uměleckého nebe jako Gerhard Richter, Joseph Beuys, Sigmar Polke, Blinky Palermo, Alfredo Jaar a Mona Hatoum, jejichž díla dodávají sbírce mimořádnou hodnotu a rozmanitost.

 

Významné uznání si zasluhuje berlínský galerista René Block, jehož neocenitelný přínos je neoddělitelně spjat s prestiží a významem sbírky. Jeho úloha v průběhu let se stala klíčovou a jeho zásluhy jsou nesmazatelnou částí historie této jedinečné sbírky. Samotná galerie byla veřejnosti otevřena v roce 2004.