Patrik Pelikán (1987) absolvoval na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliérech Jitky Svobodové, Jiřího Petrboka a Vladimíra Kokolii. O své tvorbě tvrdí: „Kreslím a kresbou chci udělat místo. Ani ne proto, aby se zaplnilo, ale aby se do něj dalo podívat. Podložkou je nejčastěji zeď, prostředkem maltoviny a pohonem chuť do podložky vstoupit.“ Je členem hudebních uskupení z okruhu hudebního vydavatelství KLaNGundKRaCH.

Mladý výtvarník je autorem obrazů, objektů a uměleckých intervencí, které částečně tvoří pro galerie jako neopakovatelné site-specific akce. Paralelně se věnuje také uměleckým zásahům do veřejného prostoru. Když procházíte okolo jeho projektu, možná si na první pohled nevšimnete, že se jedná o umělecké dílo. Místo plátna a barev autor často používá cementovou stěrku, štuk a další stavební materiál. Jeho cílem je znejistět diváka – nachází se za domnělou zdí něco dalšího? Jedná s o vandalismus, chybu, nebo umělecký záměr?

V podobném duchu připravil svoji nejnovější výstavu Skluz pro Galerii Mimochodem, která se nachází v podchodu do stanice metra B Karlovo náměstí ze Zítkových sadů. Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 11. 4. 2018 od 19.00 a zahrají na ní Mooncup Accident. Výstava potrvá do 13. 6. 2018. Galerie je přístupná nonstop.

Nonstop galerie Mimochodem se od roku 2012 snaží oživit prostory podchodu do stanice metra B z Palackého náměstí a prezentovat kolemjdoucím práci mladých českých umělců. Kurátorkami galerie Mimochodem jsou Štěpánka Drchalová, Veronika Rollová a Tereza Vernerová Volná. Logo vytvořili Helena Jiskrová a Tomáš Cikán. Projekt byl podpořen Magistrátem hlavního města Prahy. Partnery projektu jsou Sprinter-studio, Dobrý cider a Domov sociálních služeb Vlašská.

www.facebook.com/galerievpodchodu