Peter Kollár – Skrzeklestí / Jan Čejka Gallery

Výstava Skrzeklestí představuje tvorbu slovenského grafika a fotografa Petera Kollára (*1977). Jedná se o vůbec jednu z jeho prvních výstav a první samostatnou výstavu v Praze.

 

Peter se rozhodl vstoupit na scénu svými linoryty, které tvoří v posledních třech letech. Byť je to pro něho technika poměrně nová, je nutné dodat, že v ní zužitkovává své zkušenosti ze studia grafiky na VŠVU v Bratislavě i 15 let fotografování, při kterém zaznamenával zejména krajinu dolního Polabí, případně zahrady a portréty. U linorytů pak stojí za zmínění i poměrně v grafickém světě atypické tisky na plátno včetně těch barevných.

 

Petra lze v rámci galerie spojit s grafiky Lenkou Falušiovou a Tomášem Žemlou. Podobně jako oni i Petr pracuje s detaily a spletitými náměty a v ocenění i jeho děl bývá zahrnutý čas a řemeslné zpracování.

 

K Petrovým předlohám odkazuje název výstavy Skrzeklestí. Jedná se o metaforu, která odkazuje na kultivaci sebe sama přírodou ale i na soužití s ní. Skrzeklestí navíc vyzývá k proplétání se, dívání se skrz něco, což je rovněž charakteristický rys Petrových linorytů.

 

Výstava pak představuje výběr napříč z jeho tematických cyklů, ve kterých Peter zkoumá podobnosti mezi přírodou a sociálními jevy (grafiky reprezentující propletenost vztahů nebo samotu), hranici mezi ošklivostí a krásou chaosu (grafiky různých prorůstajících pletiv) nebo schopnosti našeho vizuálního vnímání (grafiky s pootevřenými roletami).