Peter Weidenbaum, Die Vatersuche II, olej na plátně, 2022, 200 × 140 cm

Peter Weidenbaum již od roku 2004 pracuje na sérii obrazů, které vznikaly v českých lesích. Dnes vystavuje sérii nových obrazů v Jiri Svestka Gallery.

 

Názvem výstavy Holzwege belgický umělec Weidenbaum odkazuje na knihu německého filozofa Martina Heideggera. Podle Weidenbauma v tomto díle Heidegger odkazuje na původ uměleckého díla a jakousi pravdu okolo uměleckého díla či v něm. Filosof k tomu má samozřejmě jiný postoj než umělec. Pro umělce je tato cesta pomyslnou procházkou tím, co může vzniknout v jeho ateliéru. Nové cesty a volby ve světě, v němž jsme zahlceni obrazy. Nová média dnes poskytují takové množství obrazů, že už nedokážeme správně odhadnout, co je pro nás osobně relevantní. Pro Weidenbauma není na prvním místě samotný obraz. Ale je to děj obrazu a myšlenka kolem něj, která vede k výslednému uměleckému dílu.

 

Výstava je realizována za finanční podpory Vlámského zastoupení pro Českou republiku a Slovensko. Celoroční program Jiri Svestka Gallery je v roce 2022 finančně podpořen Ministerstvem kultury České republiky a Magistrátem hlavního města Prahy.