Výstava představuje malíře, kreslíře, ilustrátora, hudebníka a autora podomácku vytvářených hudebních nástrojů a kinetických objektů Petra Válka. Do Pardubic doputovala po premiéře ve Vašulka Kitchen Brno a zastávce v Bludném kameni v Opavě.

 

Petr Válek (narozen 1976 v Šumperku) žije a pracuje v Loučné nad Desnou v pohoří Hrubý Jeseník. Vyučil se kameníkem, pracoval jako ošetřovatel v domově důchodců. Malování a kreslení se věnuje od dětství, v poslední době ho fascinuje zejména vyrábění zvukových objektů z nalezených materiálů: mechanické a elektro-mechanické zvukové nástroje a různé samohybné kinetické strojky využívá k hledání a mixování zvuků. Své téměř každodenní hudební performance zveřejňuje na kanálu Youtube po přezdívkou VAPE, sledovat ho můžete i na Instagramu.

 

Putující výstava je prvním pokusem ukázat široké spektrum prací tohoto svérázného umělce a je pojata také jako přiblížení prostředí Válkova ateliéru. Válkovy malby nezapřou inspiraci dětskými kresbami, vrací se v nich opakovaně zejména motiv lebky, ale také nejrůznější přístroje, mrtvá i živá zvířata, bytosti z popkultury. Zdánlivou morbidnost a baladickou pochmurnost vyvažuje výrazná stylizace a humor. Válek také rád ilustruje knihy strašidelných příběhů a pověstí (mj. Václav Rýznar, Pověsti a zkazky z kraje pod Bukovou horou, Veduta, 2001; Milan Valenta, Muřinoh a Krchomilka, Albatros, 2014 či Poťouchlé pohádky aneb co čert nechtěl… ale chtěl, Albatros, 2016). Vydal též básnickou sbírku Klestí (Adolescent, 2013). Zvukové hračky jsou vyústěním autorovy sběratelské a kutilské vášně, snad zděděné po předcích – při svých četných toulkách po jesenických a jiných hvozdech nachází například kusy kovů a plechovky, které pak kombinuje s materiály, čekajícími na využití v zahradní kůlně. Vznikne „flašinet“, malé gramofony, transduktor či divadélko z králíkárny. Petra Válka baví interakce se spoluhráči i s nepřipraveným publikem, proto se svými přítvory občas vychází z ateliéru ven do galerií, klubů a ulic měst.   

 

K výstavě vyšel katalog s autorským CD (Vašulka Kitchen Brno, 2020).

 

Připraveno ve spolupráci s Vašulka Kitchen Brno.

 

16. 9. 2020 20:00 koncert Antez (F) Petr Válek, Divadlo 29 v Pardubicích. 

23. 10. 2020 20:00 koncert Petr Válek a jeho hudební havěť – hra na vlastnoručně vyrobené nástroje (v rámci Muzejní a galerijní noci).