Přednáška Aleny Kotzmannové o vlastní práci.

Ve středu 12. ledna od 17 hodin.
FaVU, Foyer u kávomatu, Údolní 19, Brno.

Další z přednášek pořádaných iniciativou Play Brno (odpovědný pořadatel Jiří Ptáček).

Alena Kotzmannová svými fotografiemi provokuje individuální a kolektivní vrstvy naší paměti. Ačkoli surovinu obrazů nalézá pouze v dosahu objektivu vlastního fotoaparátu, svými soubory v nás vytváří pocit, že jsme odvedeni do fiktivních světů, jejichž „věcnost“ je ve srovnání s tou naší symboličtější a záhadnější. „Věc“ či „místo“ se v nich stává lynchovským surreálným zjevením, jehož sytá krása je omamná a hrozivá.

Komplexní vyjádření Kotzmannové umožňuje fotografická série. Právě větší množství (valnou většinou černobílých) snímků otvírá potenciál utvářet mezi jejími fotografiemi síť vztahů, domněnek a podezření. Divák se mimoděk stává detektivem, který si není jistý, jestli byl zločin vůbec spáchán.

Alena Kotzmannová se narodila v roce 1974. Na Vysoké škole umělecko-průmyslové prošla nejdříve intermediálním a později fotografickým ateliérem (Adéla Matasová a Pavel Štecha). Vystavuje od konce 90. let minulého století. Dvakrát byla finalistkou Ceny Jindřicha Chalupeckého (2005, 2008). Samostatně se představila naposledy v Ateliéru Josefa Sudka (Rybí lidé, 2010), předtím v Domě umění v Českých Budějovicích (Next Time, 2009). Vedle její individuální práce stojí za pozornost její spolupráce s Lenkou Vítkovou (Oliva v Martini v pražské galerii Hunt Kastner Artworks), Davidem Böhmem (Někde jinde v Ateliéru Josefa Sudka) a Martinem Vančátem (Brýle v pražské galerii 35m2), všechny v roce 2008.

Play Brno Facebook

www.kotzmannova.cz