Rozlučte se s námi s výstavou Zlatý věk. Flámské a holandské malířství 16. – 18. stol. ze sbírky Alšovy jihočeské galerie poslední komentovanou prohlídkou s kurátorem a ředitelem galerie PhDr. Václavem Mílkem. Výstava v neděli 5. 7. končí.

 

Poté následuje večer poesie Básníci v prostoru Zlín: František Lízna – Jak jen teskná je noc.

 

Vstupné na komentovanou prohlídku i básnický večer je 59 Kč / zlevněné 39 Kč.

 

O výstavě:

Návštěvníci Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně mohou obdivovat soubor „velkých“ malířských děl z „malé“ země, který i díky spletité historii jeho budování patří k nejpozoruhodnějším u nás. Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou spravuje sice ne početnou, ale přesto pozoruhodnou sbírku flámského a holandského malířství, jejíž těžiště spočívá v krajinách, zátiších, marínách či žánrových malbách, ale nalezneme mezi nimi rovněž několik obrazů s náboženským a alegorickým obsahem. Soubor z majetku galerie je doplněn o sbírku českobudějovického advokáta Vlastislava Zátky, který ji budoval mezi léty 1918 až 1941.

 

Tato výstava vychází jednak ze zájmu o uvedení děl starého umění (poprvé od otevření nových prostor galerie) a zároveň chce položit otázky k jeho odkazu pro dnešek. Název Zlatý věk by mohl být s otazníkem, neboť v kontextu současné kritiky kapitalismu odkrývá také mnohé falešné představy o umění i společnosti v dějinách. Výstavu proto doplňuje také současné dílo – videoinstalace Manifest spáčů od Barbory Kleinhamplové a Terezy Stejskalové.

 

Trvání výstavy: do 5. 7. 2020

1. podlaží budovy 14

Kurátor výstavy: PhDr. Václav Mílek a Mgr. Hynek Látal, Ph.D.