Pražský mikrofestival (PMF) je každoroční mezinárodní festival umění, který spojuje současné psaní s uměním, filmem a performancí. Rok co rok vítá zavedené i začínající autory z celého světa a staví je na jedno jeviště spolu s filmovými projekcemi, hudbou, performancí, vizuálním uměním a kritickými hovory, v bohaté směsici uměleckých forem a literárních žánrů.

 

Vzhledem k loňské obtížné situaci v Evropě a světě, musel se celý program PMF odehrát virtuálně, avšak letos se festival vrací s živým programem, který bude také přenášen live na festivalových webových stránkách. Navzdory současným potížím zůstává organizační kolektiv mikrofestivalu věrný své misi přivádět do Prahy jedinečný výběr účastníků z mnoha různých zemí (letos např. z Rakouska, Česka, Německa, Maďarska, Srbska, Slovinska, Velké Británie, Austrálie, USA, Itálie, Rumunska, Polska…) a nabízet rozmanitý program pro obecenstvo všeho druhu.

 

Od 8. do 10. října se tak v komunitním centru Punctum na pražském Žižkově sjedou umělci, hudebníci, teoretici a performeři, nebo své dílo představí aspoň online na festivalovém webu.

 

Od svého založení usiluje Pražský mikrofestival o spolupráci mezi mezinárodní a českou umělecko-literární scénou. Za pomoci mnoha místních partnerů a jakožto český reprezentant v prestižní mezinárodní festivalové síti Versopolis je mikrofestival jakýmsi mostem mezi domácími a mezinárodními autory – odehrává se plně dvojjazyčně a všechna vystoupení na něm se odehrávají nejen v původním jazyku, ale také v českém a anglickém překladu. 

 

Mezi účastníky letošního PMF přivítáme následující veličiny: Gaia Ginevra Georgi (Itálie), Muanis Sinanović (Slovinsko), Katia Sophia Ditzler (Německo), Pascalle Burton (Austrálie), Ráhel Anna Molnár (Maďarsko), Srđan Srdić (Srbsko), Rebecca Jessen (Austrálie), Audrey Szasz (Velká Británie), Candice Wuehle (USA), Karolina Zapal (Polsko), Ella O’Keefe (Austrálie), Jan Škrob (ČR), Carruthers (Austrálie), Carrie Lorig (USA), Marie Iljašenko (ČR) a další. 

 

Kromě autorských čtení zahraničních spisovatelů přináší Mikrofestival českému publiku kritické symposium na téma budoucnost střední Evropy, stejně jako knižní trh, celou řadu knižních křtů a vydavatelských prezentací, plus umělecké instalace a performance místních umělců Michaela Rowlanda a Jo Blin, uměleckou TV instalaci a happening Tyko Saye a Sandry Pasławské, členů pražského kolektivu OBJECT:PARADISE. Každý večer si publikum bude moct vychnutnat umělecká představení (např. českých performerů Dariny Alster & Jana Matýska), filmové projekce, hudební čísla (Autopoetic, Syndicate) a další. 

 

Coby umělecká a literární platforma překlenující a spojující český a mezinárodní kulturní prostor je Pražský mikrofestival také místem, kde se lidé mohou stýkat a potkávat. Coby plně dvojjazyčná a inkluzivní zkušenost s neuvěřitelně rozmanitou nabídkou slibuje PMF něco pro každého – letos jak ve virtuálním, tak i živém formátu!