Pokračování hudebně experimentálního programu se ponese v duchu improvizace. Opět se nám naskytne příležitost nahlédnout do dvou sobě navzájem vzdálených hudebních krajin, kterými jsou kinetické objekty hudebníka a malíře Petra Válka a tradiční lidový nástroj cimbál v podání ostravského skladatele, hudebníka a pedagoga Daniela Skály. Oba projevy jsou charakteristické svou nápaditostí a osobitým přístupem k hudbě. Petr Válek při svých hudebně avantgardních performancích využívá zvukové hračky, vyrobené z nalezeného odpadu, a ty se pak kolem něj rozprostírají jako sofistikované, ozvučené smetiště. Improvizace Daniela Skály sází na precizní hru na cimbál, při které citlivě buduje atmosféru v hudebním sálu. V Galerii Dukla zahraje koncert s názvem Kde jinde, než právě teď? v doprovodu s klavíristou Ivo Morysem.

 

Petr Válek (*1976) se už několik let živí jako výtvarník svou volnou tvorbou. Souběžně s ní se na chalupě, uprostřed Jeseníků, intenzivně věnuje výrobě hybridních hudebních nástrojů a nahrávání zvuků, které jeho výrobky vydávají. Svá zvuková díla zveřejňuje pod pseudonymem Der Marebrechst a u ostravského labelu Korobushka records vydal již 4 alba, která se těší mezinárodnímu úspěchu.

 

Daniel Skála (*1981) studoval hru na cimbál na Lisztově akademii v Budapešti, hudební kompozici na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a sbormistrovství na Ostravské univerzitě. Na téže škole pak dokončil doktorská studia v oboru hudební teorie a pedagogika. Jako cimbalista získal mnoho ocenění na interpretačních soutěžích u nás i v zahraničí, má za sebou rovněž řadu vystoupení na různých evropských i světových pódiích, za všechny jmenujme např. festival La Biennale v Benátkách, operní festival v Bregenzu, nebo koncert v newyorské Carnegie Hall. Pravidelně spolupracuje s předními světovými umělci i orchestry.

 

V případě špatného počasí se událost posouvá na 6. 10.

 

Výstavy a doprovodný program se uskutečňují za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Ostravy.